J. Szyszko zapowiada szybką odpowiedź dla KE ws. Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiada szybką odpowiedź dla Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej. Chodzi o rozpoczęte przez Komisję postępowania przeciwko Polsce za decyzję o zwiększeniu wycinki drzew w Puszczy.

Bruksela poinformowała, że przy decyzji o wszczęciu procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej przeciw Polsce wzięła pod uwagę wnioski z niedawnej wizyty ekspertów KE na terenie Puszczy.

Oznacza to, że Bruksela podobnie jak Polska, chce szybko załatwić tą sprawę – ocenia minister Jan Szyszko.

– Komisja Europejska w ciągu kilku dni napisała raport odnośnie swojego pobytu na terenie Puszczy Białowieskiej wtedy, kiedy UNESCO mówi, że na analizę tego musi mieć parę miesięcy. Oznacza to, że sprawa jest poważna i nam wszystkim się śpieszy, mnie również, i w związku z tym postaramy się szybko odpowiedzieć. Sytuacja na terenie Puszczy Białowieskiej jest niezwykle poważna. Giną siedliska priorytetowe z punktu widzenia Natury 2000. I ten rząd, który mam zaszczyt reprezentować, poinformował o tym Komisję na początku tego roku, że taka sytuacja występuje, a rząd przystępuje do naprawy, a naprawa polega na tym, że najpierw trzeba ocenić, jakie są straty, czyli stan środowiska, a to już zrobiliśmy – mówi minister prof. Jan Szyszko.

Minister Jan Szyszko zapewnia, że Polska przywiązuje ogromną wagę do programu Natura 2000 i uznaje, że powinien być to bardzo ważny instrument do realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Jak zaznacza, koncepcja ta oznacza powiązanie wzrostu gospodarczego z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych, a jego świadectwem jest stałość siedlisk i występowania gatunków.

RIRM

drukuj