fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Szewczak: Szacunki agencji Fitch potwierdzają, że Polska przestała być państwem teoretycznym

Polska przestała być państwem teoretycznym, dba o koniunkturę i wzrost gospodarczy, co tylko potwierdzają szacunki agencji ratingowej Fitch – mówi poseł Janusz Szewczak, ekonomista.

Wczoraj Fitch podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 3,3 proc. W porównaniu z wcześniejszą prognozą wzrósł on o 0,3 proc.

W ocenie posła Janusza Szewczaka szacunek ten jest jednak bardzo ostrożny. Zdaniem polityka PKB może bowiem zbliżyć się w tym roku do 4 proc.

– Te prawie pół roku pokazuje, że dochody podatkowe będą znacząco większe od zaplanowanych, zwłaszcza w ramach walki z uszczelnieniem systemu podatkowego, czyli w ramach walki z zwykłym złodziejstwem i okradaniem budżetu państwa, jak to niestety miało miejsce przez lata. To pokazuje, że również zaplanowany deficyt na ten rok może być znacząco niższy. Budżet na ten rok, który opozycja oceniła, że jest nielegalny, że się nie utrzyma, że się rozsypie itd. raczej pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie  – mówi poseł Janusz Szewczak.

Obecne wskaźniki gospodarcze naszego kraju są jednymi z najlepszych w Europie i – jak wskazuje polityk – mogą być jeszcze lepsze, czemu sprzyja właśnie m.in. uszczelnianie systemu podatkowego.

Agencja Fitch oczekuje, że PKB naszego kraju będzie napędzany przez mocny wzrost konsumpcji oraz odbicie wzrostu w obszarze inwestycji.

Według pierwszych prognoz wzrostu na 2019 r. polski PKB w tym okresie powinien wynieść 3,2 proc. Fitch spodziewa się też podwyżek stóp procentowych w Polsce w kolejnych 2 latach – na koniec 2019 r. miałyby one wynosić 3 proc.

RIRM

drukuj