J. Kopcińska: Rząd M. Morawieckiego wspiera osoby niepełnosprawne poprzez rozwiązania systemowe

Rząd Mateusza Morawieckiego wspiera realnie środowisko osób niepełnosprawnych poprzez wprowadzanie rozwiązań systemowych – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Podkreśliła jednocześnie, że nie da się w krótkim czasie rozwiązać wszystkich problemów.

Rzeczniczka rządu oceniła w rozmowie z PAP, że rząd Mateusza Morawieckiego wspiera środowisko osób niepełnosprawnych, wprowadzając rozwiązania systemowe. Jednym z takich działań – jej zdaniem – jest przedstawienie we wtorek przez szefową MRPiPS Elżbietę Rafalską i minister finansów Elżbietę Czerwińską, planu wdrażania nowych instrumentów wsparcia osób niepełnosprawnych. Ma się on opierać na trzech filarach: Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, pakiecie społecznej odpowiedzialności oraz programie Dostępność plus.

„Żeby pokonać bariery – zarówno architektoniczne, jak i finansowe – potrzebna jest tylko i wyłącznie zmiana systemu” – oceniła Joanna Kopcińska.

„To, co proponuje Mateusz Morawiecki, to rozwiązania systemowe. Nie da się w krótkim czasie rozwiązać wszystkich problemów, których do tej pory nawet nie próbowano rozwiązać. Żeby program mógł wesprzeć osoby niepełnosprawne, seniorów należy zbudować system prawie od nowa, po to, żeby zapewnił on dostępność do miejsc, do który dzisiaj wielu Polaków dostać się nie może” – mówiła rzeczniczka rządu.

Joanna Kopcińska, pytana, jak rząd zamierza doprowadzić do kompromisu z protestującymi osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, powiedziała, że zostały już uchwalone dwie ustawy – ustawa podnosząca rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz ustawa wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

„Cały czas jesteśmy otwarci na dialog. Jeżeli trzeba, w każdej chwili jesteśmy gotowi do tego, żeby spotkać się, przedstawić krok po kroku, to co dzisiaj zaprezentowaliśmy” – oświadczyła rzeczniczka rządu.

„Jesteśmy gotowi do rozmów, jesteśmy gotowi do tego, żeby dialog trwał, bo inaczej nie da się wypracować kompromisu. Zapraszam do tego, żeby rozmawiać. Będziemy tłumaczyli, odpowiadali na pytania i wspólnie pracowali nad tym, żeby jak najszybciej wprowadzić w życie zmiany, które pomogą osobom niepełnosprawnych” – mówiła Joanna Kopcińska.

„Liczymy na to, że zostaną zauważone propozycje rządu” – dodała.

Dopytywana, czy planuje kolejne spotkanie z niepełnosprawnymi w Sejmie, Kopcińska oświadczyła, że jeżeli protestujący wyrażą taką chęć, jest „w każdej chwili gotowa do rozmów”.

PAP/RIRM

drukuj