fot. PAP/Grzegorz Michałowski

J. Kaczyński: PiS gotowe poprzeć komisję badającą sprawę pedofilii

Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe poprzeć komisję, która będzie badać sprawę pedofilii zadeklarował prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas piątkowej konwencji regionalnej w Łodzi.

Podczas wystąpienia lider PiS nawiązywał do głosowania w Sejmie nad nowelą Kodeksu Karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii.

W głosowaniu nad nowelą nie wzięło udziału 143 ze 145 członków klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. Nie głosował też żaden z posłów Nowoczesnej. Opozycja krytykuje nowe przepisy i domaga się komisji.

Odniósł się do tego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył on, że to jego partia od początku istnienia walczy z przestępstwami pedofilii. Polityk wskazał m.in. na zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego, których tzw. totalna opozycja nie poparła.

Myślicie Państwo, że oni teraz po tym wszystkim tak naprawdę chcieli poprzeć to rzeczywiście radykalne zaostrzenie tej walki? Nie, szanowni Państwo. W czwartek próbowali zerwać obrady. Doprowadzić do tego, żeby nie było kworum. Nie uczestniczyli w głosowaniu. Wyszli z sali, awanturowali się przez cały czas. Wypuszczali tych swoich harcowników, których nazwisk nie chcę nawet wymieniać. Powtarzam nie poparli tej ustawy i żadne ich deklaracje, opowieści niczego tutaj nie są w stanie zmienić – mówił Jarosław Kaczyński.

W najbliższy piątek, na dodatkowym posiedzeniu, Senat zajmie się nowelizacją KK zaostrzającą kary m.in. za przestępstwa pedofilii.

Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat. Najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. W „rejestrze pedofilów” zostanie natomiast ujawniony zawód skazanych.

RIRM

drukuj