fot. Tomasz Strąg

J. Kaczyński o uczestnikach zamachu na Kutscherę: Ich czyn przeszedł do historii

Ich czyn przeszedł do historii stając się tym samym jednym z filarów naszej powojennej, patriotycznej pamięci i wolnościowej edukacji – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński o uczestnikach udanego zamachu na Franza Kutscherę. W piątek minęła 75. rocznica ataku na „kata Warszawy”.

1 lutego 1944 r. oddział Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej dokonał w al. Ujazdowskich w Warszawie udanego zamachu na gen. Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji w dystrykcie warszawskim.

„Najstarsza uczestniczka zamachu na kata Warszawy liczyła lat 29, najmłodsza niecałe 15. Średnia wieku oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK +Pegaz+ biorących udział w bezpośrednim starciu wynosiła zaledwie 23 lata. To był kwiat polskiej młodzieży. Młodzieży ukształtowanej w odrodzonej Rzeczypospolitej” – napisał Jarosław Kaczyński do uczestników warszawskiej uroczystości w 75. rocznicę zamachu na „kata Warszawy”.

Jak zaznaczył trzeba o tym pamiętać i należy to stale przypominać.

„Zwłaszcza w tym szczególnym czasie, kiedy to obchodzimy i będziemy obchodzić setne rocznie kolejnych, niezwykle ważnych wydarzeń, dzięki którym nasza ojczyzna odzyskała, obroniła i umocniła swoją niepodległość. Jednym z najokazalszych osiągnięć Polski międzywojennej było stworzenie systemu wychowawczego, który obejmował zarówno szkołę, jak i organizacje młodzieżowe i wojsko. Uformowana w nim młodzież celująco zdała egzamin z patriotyzmu w latach II wojny światowej” – podkreślił prezes PiS.

„Składając dziś hołd bohaterom brawurowo wykonanego wyroku śmierci na dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski dziękujemy też tym, którzy nauczyli ich wolności oraz wpoili obowiązek służenia Ojczyźnie. +Ali+, +Bruno+, +Cichy+, +Dewajtis+, +Hanka+, +Juno+, +Kama+, +Kruszynka+, +Lot+, +Miś+, +Olbrzym+ i +Sokół+ pięknie wywiązali się z tej powinności, za którą zapłacili życiem, cierpieniami, więzieniem” – zaakcentował Jarosław Kaczyński.

W jego ocenie ich czyn przeszedł do historii stając się tym samym „jednym z filarów naszej powojennej, patriotycznej pamięci i wolnościowej edukacji”.

„Wielce czcigodnym kombatantom i rodzinom kłaniam się nisko. Życzę państwu z całego serca byśmy jak najdłużej mogli cieszyć się waszym osobistym dawaniem świadectwa o zwycięstwie hartu ducha nad okropnościami wojny” – dodał prezes PiS.

PAP/RIRM

drukuj