J. Kaczyński nt. weta prezydenta Dudy: przeszłości się nie cofnie, idźmy do przodu

Sprawa prezydenckiego weta jest za nami, przeszłości się nie cofnie, idźmy do przodu – powiedział w trwających na antenach TV Trwam i Radia Maryja „Rozmowach niedokończonych” Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Gościem programu jest także szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Temat spotkania to „Demokracja i dobra zmiana w Polsce”.

Szef PiS odniósł się m.in. do podwójnego weta prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak zaznaczył reforma dekomunizująca wymiar sprawiedliwości została zatrzymana, ale jest też drugi aspekt tej sprawy, „odnoszący się do sytuacji ogólnej”.

– Opozycja w ciągu tych przeszło 20 miesięcy nigdy nie zdołała stworzyć sytuacji, która byłaby zapowiedzią czy stworzeniem niebezpieczeństwa takiego – z naszego punktu widzenia negatywnego, z ich punktu widzenia pozytywnego – przełomu. Dziś niestety takie niebezpieczeństwo powstało – zauważył premier PiS.

Jarosław Kaczyński przyznał też, że nie może się zgodzić z opinią prawicowych dziennikarzy i publicystów, by niczego nie mówić i załatwiać wszystko „w czterech ścianach”.

– Ponieważ poważnie traktuję obywateli i bardzo poważnie traktuję także pana prezydenta, uważam, że moim obowiązkiem jest powiedzieć, że to był błąd. I to był bardzo poważny błąd. Ale sądzę, że na tym trzeba skończyć. Sądzę, że teraz trzeba myśleć, jak z tego wyjść – ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Lider PiS dodał, że należy iść do przodu „w ten sposób, żeby było jasne, i to w krótkim czasie, że ta sprawa (reforma sądownictwa – przyp. red.) zostanie załatwiona”.

RIRM

drukuj