fot. PAP/Marcin Obara

J. K. Ardanowski: Spółdzielczość sprawdziła się w mleczarstwie

Spółdzielczość jest najbardziej szlachetną formą działalności wspólnej, która sprawdza się w mleczarstwie. Produkcja mleka jest ważnym sektorem polskiego rolnictwa – mówił w środę podczas otwarcia Targów Mleczarskich minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

„Spółdzielczość powinna być wzorem dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą w zakresie etyki biznesu i wzajemnego szacunku” – podkreślił minister.

Zauważył, że „niestety, w wieku spółdzielniach zaczyna spółdzielczość być tylko atrapą”. Jak mówił, trzeba przestrzegać zasady, że spółdzielnia jest własnością jej członków, a nie prezesa. Przy tym ogromna jest odpowiedzialność Rady Nadzorczej, a prezes jest tylko zatrudnionym menadżerem.

Zapowiedział, że resort podejmie w najbliższym czasie różnego rodzaju akcje, promowania etycznych zachowań w biznesie, przestrzegania moralności i dobrych obyczajów.

W mleczarstwie jest wiele problemów m.in. spowodowanych warunkami przyrodniczymi takimi jak susza, która zmniejsza zasoby paszowe – zaznaczył szef resortu rolnictwa. Jak dodał, resort stara się pomagać hodowcom bydła m.in. poprzez zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego, zmianę wytycznych co do szacowania strat na polach czy zgodę na wykorzystanie poplonów na cele paszowe.

Zagrożeniem dla polskiego mleczarstwa są także handlowe umowy międzynarodowe jakie zawiera Komisja Europejska. m.in. z krajami Ameryki Południowej (umowa Mercosur), które są dużymi producentami żywności.

Minister mówił też o zagrożeniu dla mleczarstwa w postaci kwestionowania prawa człowieka do wykorzystania zwierząt.

„Zaczyna pojawiać się wątek, że chów zwierząt, w tym bydła mlecznego jest działaniem na szkodę środowiska, wyrządzaniem krzywdy zwierzętom. Może się okazać, że ci pseudoobrońcy środowiska i zwierząt doprowadzą do ograniczenia lub likwidacji tego, co jest ważną siłą w rolnictwie europejskim, czyli do produkcji i przetwórstwa mleka” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

XXVIII Targi Mleczarskie Mleko-Expo, które odbywają się w Warszawie potrwają do piątku. Organizatorem imprezy jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Obecnie KZSM zrzesza 76 członków, w tym 69 spółdzielni mleczarskich oraz 7 spółdzielni działających na rzecz mleczarstwa.

PAP

drukuj