J. Gowin przedstawił nową wersję projektu Ustawy 2.0.

Szef resortu nauki Jarosław Gowin zaprezentował nową wersję projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i uczelniach, tzw. Ustawę 2.0. Prace nad dokumentem trwały niemal dwa lata.

System szerokiego wsparcia dla uczelni regionalnych, wspieranie polskich czasopism naukowych, przebudowa modelu kształcenia doktorantów, podniesienia znaczenia statutu uczelni oraz zwiększenie roli rektorów – to filary zaprezentowanej „Konstytucji dla Nauki”. Projekt zakłada także wzmocnienie praw studentów m.in. poprzez kary finansowe dla uczelni za nielegalne pobieranie lub podwyższanie opłat, a także za zwłokę w wydaniu dyplomu. Innym założeniem jest możliwość przywrócenia egzaminów na studia.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznacza, że projekt jest owocem „szczerego, rzetelnego i zakrojonego na wielką skalę dialogu”.

Nam powinno zależeć na tym żeby rozwijać badania naukowe na światowym poziomie, zarówno w dziedzinie humanistyki, nauk społecznych jak i w tych dziedzinach, które przekładają się na rozwój gospodarczy. Powinno nam też zależeć, żeby uczelnie w jak największym stopniu urzeczywistniały, czy wydobywały ten ogromny potencjał tkwiący w młodym pokoleniu Polaków. Dlatego rzeczywiście ta ustawa po raz, chyba pierwszy, dowartościowuje wybitnych dydaktyków. Uruchamiamy osobną dydaktyczną ścieżkę kariery akademickiej, która będzie mogła kończyć się nawet stanowiskiem profesora uczelni do spraw dydaktyki – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

W nowej wersji tzw. Ustawy 2.0 znalazł się także zapis mający doprowadzić do lustracji środowiska akademickiego. Współpracownicy komunistycznych służb bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić najważniejszych funkcji na uczelniach. Takie osoby nie będą mogły także ubiegać się o tytuł profesora.

Resort nauki planuje, że ustawa wejdzie w życie 1 października bieżącego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl