fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Wicepremier J. Gowin: Jedność naszego obozu jest warunkiem dalszych zwycięstw

Atutem obozu rządzącego jest jego jedność. Zarazem ta jedność jest warunkiem dalszych zwycięstw mówił w Krakowie lider Porozumienia, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Z udziałem około 950 działaczy i sympatyków w Krakowie odbyła się I konwencja krajowa Porozumienia. Gośćmi konwencji byli politycy PiS, m.in. wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, pełnomocnik premiera ds. rządowego programu „Czyste powietrze” Piotr Woźny i Małgorzata Wassermann. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiadał swój udział w wydarzeniu, ale z powodu niedyspozycji nie przyjechał do Krakowa.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, otwierając konwencję, mówił, że 2019 r. będzie prawdopodobnie najważniejszym w polskiej polityce od lat. Przypomniał, że w maju odbędą się wybory, w których będziemy współdecydować o losach UE i które wpłyną na kampanię do Sejmu i Senatu.

„Wiemy, doskonale, że te wybory mogą się rozstrzygnąć w ostatniej chwili, w ostatnim tygodniu, jednym, dwoma punktami procentowymi” – powiedział.

Prezes Porozumienia Jarosław Gowin mówił, że ostatnie trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy były „dobre dla Polski”, z rekordowym w UE tempem wzrostu gospodarczego, rekordowo niskim bezrobociem i rekordowo niskim deficytem budżetowym, przy jednoczesnym wysokim poczuciu zadowolenia Polaków z życia.

Jarosław Gowin wskazał, że reformy nie byłyby możliwe, gdyby nie rząd Zjednoczonej Prawicy – PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Zaznaczył, że „wielkim atutem” obozu rządzącego jest jego jedność.

„Zarazem ta jedność jest warunkiem dalszych zwycięstw” – powiedział lider Porozumienia.

Mówił, że obóz rządzący nie triumfuje.

„Wiemy, że popełniamy błędy, że musimy wystrzegać się arogancji i chciwości, że potrzebujemy świeżych impulsów, w niektórych obszarach mądrych korekt, że potrzebujemy nowej wizji programowej” – powiedział wicepremier.

Jarosław Gowin podkreślił, że będzie to wspólna wizja programowa Zjednoczonej Prawicy, która – jak zapowiedział – zostanie przedstawiona „za kilka tygodni”.

„Łączymy przywiązanie do wolności w sferze gospodarczej i równocześnie konserwatywne spojrzenie na sprawy społeczne i na sferę wartości. Ten splot wolności, tradycji, wiary, patriotyzmu, to jest coś czego najbardziej potrzebuje dziś Polska, czego najbardziej potrzebuje zjednoczona Europa” – mówił Jarosław Gowin.

Dodał, że dla Porozumienia i Zjednoczonej Prawicy wolność oznacza: znoszenie barier nadmiernej biurokracji, ułatwienia w działalności gospodarczej, przestrzeń dla innowacji, szerszą autonomię uczelni i instytutów naukowych i wreszcie uwolnienie polskich przedsiębiorców, którzy „tworzą energię małych, średnich i dużych miast”.

„Pora uwolnić energię miast” – zaznaczył.

„Mamy wizję Polski zaangażowanej w partnerski dialog wewnątrz UE. Dialog oparty o zasadę gry zespołowej” – powiedział Jarosław Gowin.

„Umiemy budować sojusze, umiemy porozumiewać się z tymi, którzy decydują o kształcie UE” – podkreślił.

Dodał, że „można być podmiotowym w Europie” i „taka jest koncepcja PiS, Porozumienia i całej Zjednoczonej Prawicy”.

„Skoro Brytyjczycy za chwilę opuszczą UE, to chcę jasno zadeklarować, że to Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy weźmie na siebie rolę strażnika wolności gospodarczej w zjednoczonej Europie” – powiedział Jarosław Gowin.

Prezes Porozumienia zaapelował o porozumienie dla Polski, które „uwolni energię Polaków, energię miast, energię Polski, energię Europy”. Podkreślił, że wszystkie inspiracje programowe prezentowane podczas konwencji: „Energia plus”, „Porozumienie dla Europy” i propozycje dla miast, to dopiero początek tego, co Porozumienie będzie przedstawiało w kolejnych miesiącach i początek dalszych prac nad porozumieniem dla Polski.

„Do tych prac wszystkich państwa tu na tej sali, ale też poza tą salą, serdecznie zapraszam – niezależnie od różnic programowych, niezależnie od sympatii politycznych, niezalenie od tego, jak oceniacie dotychczasową działalność Porozumienia” – powiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier Beata Szydło dziękowała Porozumieniu za cztery lata współpracy. Podkreśliła, że był to czas trudnych reform, ale udało się pokazać Polakom, że Zjednoczona Prawica jest konsekwentna, skuteczna i że dotrzymuje słowa, a deklarację polityczne, są „w naszym przypadku również faktami, które mają odzwierciedlenie w codziennym życiu”.

„Położyliśmy solidny fundament pod przyszłość Polski, ale to jest dopiero pierwszy krok. Naszym największym wspólnym sukcesem Zjednoczonej Prawicy było w tym czasie to, że potrafiliśmy być razem, zbudować wspólnotę celów i obóz polityczny, który pokazał Polsce i Polakom, że to oni są dla nas najważniejsi” – powiedziała Beata Szydło.

„Musimy zrobić wszystko, żeby w roku 2019 uzyskać od naszych rodaków prolongatę rządów dla Zjednoczonej Prawicy. To jest nasz obowiązek” – podkreśliła.

Podczas konwencji wiceprezes Porozumienia, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zaprezentowała program „Energia plus”. Jego najważniejszym celem jest doprowadzenie do obniżenia cen energii. Ma w tym pomóc upowszechnienie nowoczesnych technologii takich, jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne. Program bazuje na modelu „prosumenckim”, czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan mówił, że UE znajduje się obecnie w poważnym, wielowymiarowym kryzysie instytucjonalnym i tożsamościowym, a Polska chce współdziałać na rzecz rozwiązania problemów UE.

„Byliśmy, jesteśmy i chcemy pozostać w centrum Europy. Dziś stanowczo mówimy: Unia Europejska to nie jest jakaś wydumana alternatywa strategii metateoretycznych, UE to my” – powiedział.

Zdaniem Adama Bielana „Europa czeka na polskie pomysły i propozycje”.

„Uważamy, że w dobrze pojętym interesie UE i jej państw członkowskich leży przeciwdziałanie powstawaniu tzw. różnych prędkości zarówno tych nieformalnych, jak i prawnie instytucjonalnie przypieczętowanych. Opowiadamy się za jednością UE przeciw podziałom. Bieżące i partykularne różnice polityczne nie mogą uzasadniać i usprawiedliwiać żadnych podziałów. Te oznaczają bowiem wprost osłabienie wspólnej Europy” – stwierdził.

Prezydent Chełma 27-letni Jakub Banaszek, najmłodszy prezydent polskiego miasta, przedstawił propozycje Porozumienia dla małych i średnich miast.

„Podstawowym filarem naszego programu jest deglomeracja, ale trzeba ją przeprowadzić mądrze” – powiedział.

Dodał, że Porozumienie ma listę 122 miast, które tracą funkcję społeczno-gospodarczą i szeroką listę instytucji, które mogłyby z powodzeniem zostać do nich przeniesione. Zapowiedział debatę na ten temat i powstanie zespołu złożonego z samorządowców i analityków, którzy zajmie się tym merytorycznie.

Przed konwencją samochód, którym podróżował wicepremier Gowin, otarł się o inne auto. Jak informował rzecznik SOP ppłk Bogusław Piórkowski, było to niegroźne zdarzenie podczas manewru zawracania, z winy funkcjonariusza SOP, który został ukarany mandatem przez policję.

„To doświadczony kierowca, z siedmioletnim stażem. Posiadał on wszystkie niezbędne uprawniania i szkolenia” – zapewnił PAP ppłk Bogusław Piórkowski.

Z konwencji wyprowadzony przez ochroniarzy został fotoreporter „Gazety Wyborczej”.

„Sam przyznał, że nie dostosował się do poleceń ochrony i z powodów bezpieczeństwa został wyproszony, a następnie po deklaracji współpracy powtórnie wpuszczony na konwencję” – powiedział PAP rzecznik Porozumienia Jarosława Gowina Kamil Bortniczuk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl