fot. PAP/Marcin Obara

J. Gowin: Pierwsze pieniądze z Tarczy Antykryzysowej 2.0 przedsiębiorcy otrzymają w poniedziałek

Pierwsze pieniądze z nowej Tarczy Antykryzysowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju trafią na konta firm już w poniedziałek – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. 

O północy ruszyła kolejna akcja pomocy polskim przedsiębiorcom.

– Polski Fundusz Rozwoju uruchomił drugą tarczę finansową, w ramach której do mikro, małych, średnich i dużych firm trafi łączna kwota w wysokości około 35 mld zł  – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

13 mld zł trafi dla najbardziej potrzebujących sektorów gospodarki. W tej chwili to 45 branż.

– Dodatkowo, są umorzenia dla firm z pierwszej tarczy w kwocie łącznej ok. 7 mld zł. W sumie daje to 20 mld zł. Do tego 15 mld zł adresowanych jest do firm dużych – poinformował minister rozwoju, pracy i technologii.

Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające ok. 3-4 pracowników średnio będzie mogło liczyć na uzyskanie kwoty od 60 do 70 tys., zł. W przypadku małych i średnich firm PFR będzie pokrywał 70 proc. strat odniesionych w okresie od listopada 2020 do marca 2021 roku.

– Łącznie firma będzie mogła liczyć maksymalnie na kwotę 3,5 mln zł, bo takie są regulacje unijne – wyjaśnił Jarosław Gowin.

Złożone wnioski o wsparcie w ciągu 24 godzin analizuje specjalny algorytm. Pieniądze na konto firmy trafią w ciągu 2 dni roboczych. Pierwsze przelewy adresaci powinni otrzymać w poniedziałek.

Jak zapowiedział wicepremier, przedsiębiorcy objęci tzw. tarczą branżową  zwolnieni będą także z płacenia ZUS-u za grudzień i styczeń.

– To rozwiązanie może być przedłużone na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby przedłużenia restrykcji – powiedział Jarosław Gowin.

Kiedy restrykcje zostaną poluzowane, tego nie wiadomo. Jak zaznaczył wicepremier, jakiekolwiek decyzje w tej sprawie będą podejmowane nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News

drukuj