fot. TT//DariuszMatecki

[TYLKO U NAS] D. Matecki: Jeśli chodzi o zbezczeszczenia, np. ataku na meczet, to mówią o tym wszystkie media, a kiedy dochodzi do dewastacji w kościołach katolickich, to wszystkie mainstreamowe media nabierają wody w usta i o tym nie usłyszymy

Najczęściej sprawy dotyczą pomników czy przydrożnych kapliczek, gdzie nie ma monitoringu. Zdarza się, że ktoś podjeżdża samochodem i szybko pomaże czy uderzy kijem i jest to nie do wykrycia. Najważniejsze jest to, żeby zgłaszać każdy przypadek. Nawet jeśli sprawcy nie zostaną ujęci, to ważne jest, żeby pokazywać w skali europejskiej, że w Polsce dochodzi do coraz większej ilości przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom, przeciwko katolikom – mówił Dariusz Matecki, przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim, radny Szczecina z Prawa i Sprawiedliwości, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trzy dni temu nieznani sprawcy zdewastowali pomnik św. Jana Pawła II w Szczecinie. Pomnik został oblany czerwoną farbą. [czytaj więcej]

Z kolei Prokuratura Okręgowa w Warszawie pod koniec grudnia umorzyła postępowanie ws. znieważenia pomników tęczową flagą. Powodem było to, że śledczym nie udało się znaleźć sprawców przestępstwa. [więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że w Szczecinie działa stowarzyszenie [Fidei Defensor], które zapewnia nieodpłatną i profesjonalną pomoc prawną.

– Każde przypadki, które trafią do stowarzyszenia np. zakłócanie Mszy św., dewastacje kościołów, dewastacje cmentarzy, dewastacje miejsc kultu czy przydrożnych kapliczek zostają zgłoszone do prokuratury. Bardzo często niemożliwe do zlokalizowania jest to, kto popełnił dane przestępstwo. Najczęściej sprawy dotyczą pomników czy przydrożnych kapliczek, gdzie nie ma monitoringu. Zdarza się, że ktoś podjeżdża samochodem i szybko pomaże czy uderzy kijem i jest to nie do wykrycia. Najważniejsze jest to, żeby zgłaszać każdy przypadek. Nawet jeśli sprawcy nie zostaną ujęci, to ważne jest, żeby pokazywać w skali europejskiej, że w Polsce dochodzi do coraz większej ilości przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom, przeciwko katolikom – powiedział przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim.

W czwartek (14 stycznia 2021 roku) została zniszczona zabytkowa figura Jezusa Chrystusa w Szczecinie.

– W Szczecinie nie tylko 3 dni temu zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II. Po zdarzeniu pojechaliśmy i usunęliśmy dewastacje. Była to farba. Zamazano słowa Jana Pawła II, które padły w Szczecinie, słowa o rodzinie, w tym, że kraj jest silny wtedy, kiedy rodzina jest silna. Widocznie tego typu słowa nie podobają się dzisiaj lewicy, nie podobają się opozycji i uważają je za groźne dla nich. Wczoraj (w czwartek) dowiedzieliśmy się, że w jednej z parafii w Szczecinie zdewastowano figurę, którą postawiono w 1946 roku, kiedy poświęcono parafię na szczecińskim Stołczynie, połamano ręce figurze Jezusa Chrystusa. Stowarzyszenie Fidei Defensor zaoferowało swoją pomoc prawną i finansową, żeby dokonać renowacji figury. W całym kraju, jeśli dochodzi do tego typu wydarzeń, to są fundusze zebrane od ludzi na to, żeby tego typu renowacji dokonywać – wskazał radny Szczecina.

Gość audycji „Aktualności dnia” zauważył, że w większości przypadków wandalizmu nie dochodzi do skazania sprawców szkód, ponieważ bardzo ciężko jest ich znaleźć.

– Pytania są do prokuratorów. Jeśli mają na biurku dostarczone dane osób, które np. pochwaliły się zniszczeniem w sieci, a następnie dostajemy odmowę wszczęcia postępowania z powodu niewykrycia sprawców, to pojawiają się wątpliwości i pytania. Bardzo często, nawet jeśli dojdzie do postawienia zarzutów, to mamy najważniejszy problem, czyli problem sędziów w sądach, którzy często wprost mówią, że nie widzą przestępstwa – powiedział Dariusz Matecki.      

– Sędziowie nie dostrzegają tego, że katolicy, chrześcijanie są dokładnie tak samo chronieni w Polsce, jak muzułmanie, Żydzi czy osoby czarnoskóre. Przestępstwa z nienawiści w stosunku do nas są coraz częstsze i właściwie obecnie najczęstsze. Jeśli chodzi o zbezczeszczenia, np. żydowskiego cmentarza czy ataku na meczet, to mówią od razu o tym wszystkie media w całym kraju i wylewa się to na całą Unię Europejską. Wtedy jesteśmy atakowani, jako kraj nietolerancyjny. Kiedy dochodzi do dewastacji w kościołach katolickich, do zakłócania Mszy św., to wszystkie mainstreamowe media nabierają wody w usta i o tym nie usłyszymy – podsumował przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim.

W Roku Eucharystii, w roku św. Jana Pawła II [więcej], czyli w 2020 roku to właśnie Eucharystia i św. Jan Paweł II zostali w sposób szczególny zaatakowani, co pokazuje, że są rzeczy widzialne i niewidzialne, a wojna toczy się na tych dwóch płaszczyznach.

Całą rozmowę z Dariuszem Mateckim w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj