fot. PAP/Piotr Nowak

J. Emilewicz liczy, że Sejm szybko przyjmie tzw. mały ZUS plus

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ma nadzieję, że Sejm szybko przyjmie tzw. mały ZUS plus. Zapelowała o szybkie procedowanie rządowego projektu i zachęcała posłów opozycyjnych do jego poparcia. „Dajmy przedsiębiorcom ten prezent na gwiazdkę” – mówiła.

W czwartek rząd przyjął projekt ustawy o tzw. małym ZUS plus, który przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów.

Jadwiga Emilewicz mówiła o tym w TVN 24, podczas rozmowy o wycofanym przez PiS projekcie ustawy o zniesieniu limitu 30-krotności przy składkach na ZUS. Pytana na podstawie tego przykładu o standardy współpracy jej partii Porozumienie z PiS, minister rozwoju podkreśliła: „Dobrym standardem jest to, że rozmawiamy, i poseł wnioskodawca wycofuje wniosek; i nie ma awantury, nie ma dyskusji”. Jak przekonywała, „jesteśmy tutaj, gdzie byliśmy, mamy naprawdę wiele spraw, którymi powinniśmy się zająć, i myślę, że tą 30-krotnością już bym się więcej nie zajmowała”.

„Komunikat dla przedsiębiorców jest taki, że od 1 stycznia nie ma nowych regulacji w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne” – oświadczyła.

Dodała, że ma nadzieję na wyjątek, którym byłoby wejście w życie od nowego roku tzw. małego ZUS-u i apelowała do posłów opozycyjnych o poparcia tego rozwiązania.

„Mały ZUS, czyli rozszerzony, czyli uzależniający składkę na ubezpieczenie od dochodu – zachęcam państwa. Myśmy >>przeprocedowali<< to w rządzie, projekt trafia do Sejmu, liczę na szybkie procedowanie. Drodzy parlamentarzyści – dajmy ten prezent przedsiębiorcom na gwiazdkę, aby od 1 stycznia on obowiązywał” – apelowała Jadwiga Emilewicz.

Projekt ustawy ws. tzw. małego ZUS-u plus to rozszerzenie obowiązującego od 1 stycznia tego roku tzw. małego ZUS. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu.

Aby skorzystać z małego ZUS-u plus, oprócz wyżej opisanego kryterium przychodowego, trzeba będzie również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. A także ci, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Jak podkreśla MR, celem jest to, aby zapobiegać zjawisku „wypychania” pracowników z etatu na samozatrudnienie.

O rozszerzonym małym ZUS-ie mówił w niedzielę także premier Mateusz Morawiecki. W Pilchowicach (Śląskie) premier przytoczył kalkulacje, z których wynika, że z małego ZUS-u będzie mogło skorzystać ponad 300 tys. przedsiębiorców.

„Tutaj w Pilchowicach niedaleko Knurowa na Górnym Śląsku i w całej Polsce przedsiębiorcy, którzy będą mogli się wykazać obrotami nie wyższymi niż 10 tys. zł miesięcznie i dochodami nie wyższymi niż 6 tys. zł miesięcznie, będą mogli mieć ulgę w płatności na ZUS, a to bardzo ważne, by móc się rozwijać” – podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki wspomniał także o tzw. estońskim CIT, jako rozwiązaniu wspierającym inwestycje.

„Nowa propozycja, o której z przedsiębiorcami miałem okazję porozmawiać, to estoński CIT, czyli taka forma opodatkowania zysków, która przesuwa jakikolwiek podatek na czas wyciągania zysków z firmy, a więc jeśli przedsiębiorca inwestuje, nie płaci tego podatku” – wyjaśnił premier.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl