fot. pixabay.com

J. Cieszyński: Liczba ataków w cyberprzestrzeni jest większa niż zwykle, ale nie było sytuacji, która stanowiłaby ryzyko

Widzimy, że ataków cybernetycznych jest więcej niż zwykle, jednak na ten moment możemy powiedzieć, że nie doszło do żadnych sytuacji, które stanowiłyby ryzyko – powiedział pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

O bezpieczeństwo cybernetyczne Polski Cieszyński pytany był w środę na antenie rozmowy w Fakt24.pl. Polityk zapewniał, że na obecną sytuację rząd przygotowywał się zawczasu.

„Jeżeli chodzi o liczbę ataków, monitorujemy sytuację i widzimy, że jest ich więcej niż zwykle, jednak na ten moment możemy powiedzieć, że nie doszło do żadnych sytuacji, które stanowiłyby ryzyko” – powiedział.

Pytany, jakie instytucje były atakowane, Cieszyński podkreślił, że podmioty, które przychodzą po pomoc, robią to m.in. dlatego, że w trakcie działań zachowywana jest „pełna dyskrecja”.

„Nie będziemy mówili o szczegółach ataków, szczególnie nieudanych. Jeżeli jest jakaś sytuacja, która jest widoczna dla świata zewnętrznego, to zawsze tłumaczymy, staramy się wyjaśnić, przedstawić konkretne informacje” – powiedział.

Pytany o próbę ataku na stronę Izby Rozliczeniowej, Cieszyński odparł, że atakujący prawdopodobnie liczyli na zdestabilizowanie polskiego systemu finansowego, jednak to się nie wydarzyło.

„To naturalne, że sektor finansowy jest jednym z głównych celów, także w czasach pokoju” – wyjaśnił pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Polityk zaznaczył, że zrealizowano wszystkie kroki przewidziane na wypadek takiej sytuacji.

„Natomiast jeżeli ktoś powie, że zabezpieczył coś przed wszystkimi możliwymi atakami w cyberprzestrzeni, to prawdopodobnie nie wie, o czym mówi albo celowo wprowadza w błąd” – podkreślił.

Od 21 lutego w Polsce obowiązuje stopień zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP – trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jego wprowadzenie ma związek m.in. z sytuacją na Ukrainie.

Stopnie wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy. Stopień CHARLIE-CRP wprowadzono po raz pierwszy w historii. Czwartego jak dotąd nie wprowadzono w ogóle.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl