fot. flickr.com

Iran apeluje do Francji ws. porozumienia nuklearnego

Prezydent Iranu apeluje do prezydenta Francji o pomoc w utrzymaniu porozumienia nuklearnego. Jak mówi Hasan Roani, jeśli Iran nie może czerpać korzyści z tego sojuszu, to w praktyce nie może w nim pozostać.

Hasan Roani poprosił w rozmowie telefonicznej prezydenta Francji o pomoc w utrzymaniu porozumienia nuklearnego, z którego wycofały się Stany Zjednoczone. Prezydent Macron zapewnił, że swoją decyzję podtrzymuje nie tylko Francja, ale też inne kraje, w tym: Wielka Brytania, Niemcy, Rosja oraz Chiny.

Prezydent Iranu wyraził zadowolenie z zabiegów Paryża o utrzymanie w mocy paktu, ale zastrzegł, że za słownymi gwarancjami muszą iść realne działania. Zawarcie międzynarodowego porozumienia było dla Iranu szansą na wyprowadzenie państwa z rujnującej izolacji.

Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się z przyjętej deklaracji została odebrana przez irańskiego przywódcę jako łamanie dotychczasowych postanowień. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zamierza zmienić zdania w tej sprawie. Co więcej, zapowiada ponowne nałożenie sankcji gospodarczych na Iran.

TV Trwam News/RIRM

drukuj