IPN na Służewie odkrył szczątki sprzed 50-60 lat

Szczątki ludzkie wydobyte przez badaczy z IPN na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie pochodzą sprzed 50 – 60 latwynika ze wstępnych badań.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że pełne wyniki badań poznamy w przeciągu trzech miesięcy.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca KUL i WSKSiM podkreśla, że takich grobów jak te na Służewie, w całej Polsce jest więcej a świadczy to jedynie o okrucieństwie systemu komunistycznego.

– To państwo i ten ustrój był ustrojem zbrodniczym. Tego typu przypadki doskonale to potwierdzają. Świadczy to o ustroju, który jest dzisiaj wielokrotnie usprawiedliwiany. Państwo polskie i naród polski jest winny to, tym ofiarom. Pamiętajmy – to są prawdziwi bohaterowie, a nie gen Jaruzelski jakby chciało wielu. Należy przywrócić tej bohaterskiej pamięci tych, którzy zginęli w walce z totalitarnym ustrojem i z przemocą sowiecką – mówił prof. Mieczysław Ryba.

Badania prowadzone na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej w lipcu przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka miały na celu zlokalizowanie obszaru, gdzie w latach 1946-1948 potajemnie grzebano ofiary terroru komunistycznego. W wyniku przeprowadzonych prac na Służewie odnaleziono szczątki 20 osób oraz cztery szkielety.

RIRM

drukuj