fot. MPEC Białystok

Interwencja „Po stronie prawdy” ws. prywatyzacji MPEC

Dziś w programie „Po stronie Prawdy” o godz. 17.00 w TV Trwam będzie można zapoznać się z sytuacją związaną z prywatyzacją Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku.

26 maja w tym mieście odbędzie się referendum lokalne dotyczące prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Komitet ds. referendum, który zbierał podpisy pod wnioskiem o jego zorganizowanie; powstał z inicjatywy PiS. Niezależnie od przygotowań do referendum, magistrat prowadzi jednak działania poprzedzające prywatyzację.

Poseł Krzysztof Jurgiel podkreśla, że MPEC jest przedsiębiorstwem strategicznym świadczącym usługi dla wszystkich mieszkańców. Jeżeli zostanie sprywatyzowany to przykładem innych miast na pewno wzrosną opłaty za ciepło.

– Sprzedaż energetyki powoduje, że jako mieszkańcy tracimy na zawsze wpływ na przedsiębiorstwo. Jesteśmy uzależnieni od prywatnego właściciela, który może – dla  osiągnięcia zysku – dowolnie ustanawiać ceny.  W 2011 r. MPEC wypracował 5,7 mln, w 2012 prawie 16 mln, a na modernizacje przeznaczono 37 mln. To jest kura, która może znosić złote jajka – informował poseł Krzysztof Jurgiel.

Sprzedaż MPEC-u to nie jedyna decyzja władz PO, z którą nie zgadzają się mieszkańcy. Likwidowane są placówki szkolne, wprowadzono podwyżki za odpady, a także kartę miejską, która budzi  kontrowersje – mówi radny rady miasta Kazimierz Romanowski.

–  Karta jest wprowadzana bez zgody obywateli. Mieszkańcy przeciwstawili się szczególnie wprowadzeniu zasady logowania się pasażera w czytniku przy każdej zmianie autobusu. Dotyczy to zwłaszcza pasażerów posiadających bilety miesięczne. Przeciwko tej propozycji zebrano ponad 5 tys. podpisów.  Inicjatywa obywatelska nie została jednak wzięta pod uwagę – powiedział Kazimierz Romanowski.

Mieszkańcy Białegostoku 26 maja będą mogli oddać swój głos w lokalach na terenie miasta, które otwarte będą tak jak w przypadku wyborów samorządowych czy parlamentarnych. Głosowanie  potrwa od godz. 7 do 21.

Przypomnijmy, w wyniku prawie sześcioletnich rządów Platformy Obywatelskiej mamy pogarszającą się sytuacje społeczną,   rosnące bezrobocie i wyprzedaż za bezcen majątku .

 

RIRM

drukuj