W Sejmie o sytuacji na rynku pracy

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu wysłucha informacji rządu w sprawie sytuacji na rynku pracy. Posłowie rozpoczną też prace nad projektem ustawy PiS, której realizacja miałaby się przyczynić do walki z plagą bezrobocia.

– Proponujemy różne rozwiązania dotyczące głównie ludzi młodych, bo program jest kreowany dla ludzi młodych do 35 roku życia. Drugim warunkiem skorzystania z pomocy to są małe gminy, małe miejscowości i obszary zdegradowane, czyli ta pomoc ma iść tam, gdzie jest w tej chwili najwyższe bezrobocie i nie ma szans na znalezienie pracy. My złożyliśmy ten projekt w ubiegłym roku w październiku, mieliśmy na ten temat kilka debat z udziałem niezależnych ekspertów, wszyscy pozytywnie ocenili ten program. Niestety minie niedługo rok, jak ten projekt nie był rozpatrywany. Tu warto, żebyśmy nad tym projektem popracowali, ale również podjęli merytoryczną dyskusję nad rozwiązaniem problemu bezrobocia, szczególnie wśród ludzi młodych – podkreśla poseł Stanisław Szwed – wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Sytuacja bezrobocia w naszym kraju jest dramatyczna. Mamy olbrzymi problem z luką pokoleniową oraz z brakiem perspektyw dla ludzi młodych – akcentuje poseł Stanisław Szwed. Dodaje przy tym, że rząd zamiast zajmować się dramatyczną sytuacją na runku pracy zajmuje się bzdurnymi sprawami – takimi jak chociażby związki partnerskie.

– Przypomnę, że jest w tej chwili ponad 2 mln 300 tysięcy bezrobotnych, ponad milion to są ludzie do 35 roku życia. Jeżeli do tego doda się te osoby, które są poza granicami, a to jest ponad 2 miliony Polaków – z tego zdecydowana większość to są ludzie młodzi – to mamy olbrzymi problem z luką pokoleniową, ale i z sytuacją w kraju dotyczącą perspektyw dla ludzi młodzi. Nie ma nic gorszego jak brak pracy, z tym się wszystko wiąże – i zakładanie rodziny i system zdrowotny, emerytalny. Można żałować tylko, że ten rząd, nie chce temu poświęcać czasu, a poświęca na zupełnie bzdurne rzeczy, dotyczące związków partnerskich czy in vitro – powiedział Stanisław Szwed.

Rząd w tym tygodniu ma także podsumować funkcjonowanie wygaszonego przez ekipę Donalda Tuska programu wsparcia w nabywaniu własnego mieszkania „Rodzina na swoim”. Tymczasem Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. tzw. ustawą antykryzysową – czyli projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego.

                                                                                                                                                                                                                                           RIRM

drukuj