„Inka” patronką szkoły w Czarnem

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Czarnem na Pomorzu od piątku nosi imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Uroczystościom nadania patronatu towarzyszyło poświecenie sztandaru szkoły oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterkę. „Inka” to legendarna sanitariuszka Armii Krajowej, która została zamordowana w wieku 17 lat przez komunistycznych katów za walkę o niepodległą Polskę.

Z inicjatywą wyszedł Komitet Organizacyjny na Rzecz Nadania Zespołowi Szkół w Czarnem Imienia Danuty Siedzikówny ps. „INKA”.

Pewnego wieczoru razem z mężem oglądaliśmy skrót wiadomości, gdzie była pokazana uroczystość nadania imienia szkole. Pomyśleliśmy, że placówka w Czarnem, do której uczęszcza dwoje naszych dzieci – nie ma żadnego imienia. Zrodził nam się pomysł, aby była to osoba, z której dzieci będą mogły czerpać przykład, aby miały wzorzec, jak postępować w życiu. Fakt, że jesteśmy patriotami skłonił nas do tego, by promować postać „Inki”, która „zachowała się jak trzeba”. W inicjatywę włączali się ludzie nawet spoza komitetu – wyjaśnia Lidia Bojar-Biłosz, przewodnicząca Komitetu.

Uroczystość nadania patronatu rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. bp Edward Dajczak. Po Mszy Św. ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dokonał aktu poświęcenia sztandaru szkoły. W homilii ks. biskup wskazał na życiową drogę Danuty Siedzikówny i zachęcił uczniów do naśladowania jej postawy.

– Naprzeciwko młodej, nastoletniej dziewczyny stała okrutna machina prześladowania, zemsty i bezduszności ludzi oraz okrucieństwa, które poraża. Ona jedna stanęła naprzeciwko tego wszystkiego, co się stało. Stanęła w taki sposób, że dzisiaj trzeba pochylić nisko głowę. Szkoła jest miejscem, w którym człowiek winien stać się człowiekiem coraz bardziej. Będziecie jeszcze mówili o tej bohaterskiej dziewczynie nie jeden raz – o Polsce, o miłości do niej. Tak powinno być. Pytajcie o to, jak stać się takim człowiekiem. Kimś, kto zachwyca dobrem, miłością, mądrością, pięknym życiem – bardzo wam tego życzę – podkreśla duchowny.

W uroczystościach wzięła udział siostrzenica „Inki” oraz m.in. lokalne władze, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie oraz mieszkańcy.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl