fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEiN zapowiada większy nadzór kuratorów nad szkołami

Rodzice, nauczyciele oraz związki zawodowe sygnalizowały potrzebę zwiększenia skuteczności działań kuratora oświaty. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło prace nad projektem ustawy dotyczącej tego zagadnienia. Chodzi o  nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Nowe regulacje mają m.in. wprowadzić większy nadzór kuratorów nad szkołami.

Kurator ma dbać o prawidłowe realizowanie przez szkoły i placówki zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Jest zobowiązany do dbania o jakość edukacji, badania jej i oceniania. Kurator dostanie jeszcze lepsze narzędzia do wykonywania tych zadań – powiedział wiceszef resortu edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski.

– Szkoła powinna kłaść duży nacisk nie tylko i wyłącznie na naukę, edukację, ale także na wychowanie. Zdarzają się sytuacje, w których kurator nie ma wpływu na sposób postępowania dyrektora, stąd potrzebne było kilka przepisów umożliwiających mu wpływanie na decyzje podejmowane przez dyrektora, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie wykonuje on zaleceń i nie funkcjonuje zgodnie z prawem. Dotąd często kurator był bezradny. Tego chcieliśmy uniknąć – zaznaczył wiceminister Dariusz Piontkowski.

Resort proponuje, aby kurator oświaty, jako organ sprawujący nadzór pedagogiczny, miał większy wpływ na powołanie dyrektora szkoły. A także znaczący głos w odwołaniu lub zawieszeniu w sytuacji stwierdzenia różnych uchybień.

W wykazie prac legislacyjnych podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał bieżącego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl