fot. pixabay.com

Inicjatywa w obronie życia nienarodzonego blokowana przez PiS

Mija dokładnie tysiąc dni, od kiedy do Sejmu trafił obywatelki projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Obóz rządzący, który konsekwentnie powtarza, że jest za życiem – do tej pory nie zatrzymał zbrodniczego procederu zabijania w Polsce niepełnosprawnych dzieci.

Każdy dzień zwłoki w pracach nad obywatelską inicjatywą „Zatrzymaj aborcję” oznacza śmierć kolejnych nienarodzonych dzieci. Giną w szpitalach, giną tylko dlatego, że są chore. Giną, bo w polskim prawie wciąż stosowana jest selekcja w postaci tzw. przesłanki eugenicznej.

Obecne przepisy traktują życie chorych dzieci jako mniej wartościowe. I czas z tym skończyć. Zwłaszcza, że od momentu, kiedy inicjatywa „Zatrzymaj aborcję” trafiła do Sejmu, upłynęło łącznie 1000 dni.

„Nasz Dziennik” w dzisiejszym artykule „Czas wybrać życie” zwraca uwagę, że przeciąganie pracy nad popartym przez prawie milion obywateli projektem jest kompromitujące i nielojalne wobec katolickiego elektoratu.

Ta sytuacja jest bardzo bulwersująca – ocenił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Według bioetyka chodzi o sferę świadomości społecznej, niektórzy politycy zasłaniają się stereotypami.

– Niektórym może wydawać się, że jest to jakiś konflikt między prawem do życia a prawem do wolności kobiety. To jest oczywiście bzdurą, bo prawo do życia jest prawem fundamentalnym, a prawo do wolności nie można oznaczać po prostu prawa do zabójstwa. Niestety takie stereotypy funkcjonują – przyznał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zdaniem duchownego politycy mają świadomość narastających protestów w momencie podjęcia ustawy.

– Sądzę, że politycy mają świadomość, iż decyzja tutaj podjęta, będzie oznaczała eskalację protestów i konfliktów. Tylko, że my musimy się liczyć z tym, że te konflikty są i będą generowane przez stronę lewicową. One są po prostu nie do uniknięcia. Rolą polityków nie jest uleganie kompromisom – zwrócił uwagę ks. profesor.

Sprawa tzw. przesłanki eugenicznej jest także od kilku lat w Trybunale Konstytucyjnym. Jak dotąd ten także nie wyznaczył terminu rozprawy. Wniosek o zbadanie tej przesłanki z ustawą zasadniczą skierowała grupa posłów. Poparł go także minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Niezmienne jest także stanowisko Kościoła w sprawie obrony życia i wykluczenia z polskiego prawa przesłanki eugenicznej. Polscy księża biskupi poparli ustawę „Zatrzymaj aborcję” i wzywali do uchwalenia prawa wykluczającego aborcję eugeniczną.

– Stanowisko Kościoła w sprawie obrony życia i wykluczenia z polskiego prawa przesłanki eugenicznej się nie zmieniło i nie zmieni. To jest tak oczywiste, jak konieczność zachowywania wszystkich Bożych przykazań, które nie powinny być zmieniane ludzką interpretacją. Już najwyższy czas, aby wybrać życie i przyjąć ustawę „Zatrzymaj aborcję” – wzywa w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

Metropolita częstochowski zwraca uwagę, że już najwyższy czas, aby zainicjować wielki program odnowy polskich sumień w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu, które w tych dniach odnawialiśmy.

– Przecież w nich przyrzekaliśmy, że wszyscy staniemy na straży budzącego się życia, że walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, że dar życia uważać będziemy za najcenniejszy dar narodu. To powinno być racją stanu każdego prawego polityka – akcentował ks. abp Wacław Depo.

RIRM/TV Trwam News/naszdziennik.pl

drukuj