Indie: polscy uchodźcy z czasów II wojny światowej z wizytą w Nowym Delhi

Polska ambasada w Nowym Delhi zaprosiła do Indii ośmiu Polaków, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli w tym kraju schronienie. W tym trudnym czasie zaopiekował się nimi tamtejszy maharadża. Wydarzenie jest związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

W czasie II wojny światowej wiele tysięcy polskich dzieci i dorosłych szukało schronienia w różnych częściach świata. Zostali oni przyjęci m.in. w Meksyku, krajach Afryki, Nowej Zelandii, a także w Indiach. W pobliżu miejscowości Jamnagar w zachodniej części tego kraju tamtejszy maharadża utworzył obóz dla polskich dzieci-uchodźców.

– Polska była wówczas okupowana przez nazistowskie Niemcy, ale na wzgórzu w Jamnagar polskie dzieci wciągały na maszt polską flagę. Było to symboliczne zaakcentowanie, że z dala od rodzinnego, zniewolonego wówczas kraju, na gościnnej ziemi indyjskiej powstała niepodległa, maleńka Rzeczpospolita Polska – podkreśla Wiesław Stypuła, polski uchodźca z czasów II wojny światowej.

Ponad tysiąc polskich dzieci spędziło w tym schronieniu ponad cztery lata.

– Wszystkie dzieci, które tu były, a nie wiedziały, co się działo z rodziną, okropnie to przeżywały – wspomina Józefa Nowicka-Salva, polski uchodźca z czasów II wojny światowej.

Teraz ośmioro z nich powróciło po ponad 75 latach do miejsca, w którym niegdyś znaleźli ratunek. Wraz z nimi do Indii przylecieli także członkowie ich rodzin.

– Fakt, że tak wielu ocalałych zechciało tu przyjechać, pokazuje, że miłosierny czyn maharadży z Nawangaru pozostawił niezatarty ślad nie tylko w nich samych, ale też w członkach ich rodzin, którzy postanowili przybyć tu razem ze swoimi bliskimi, poświęcić czas i pieniądze, by wziąć udział w tym świętowaniu – zaznacza Indreshwar Singh.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez polską ambasadę w New Delhi. Jest ono związane z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Uważamy, że Jamnagar to najlepsze miejsce w Indiach do tego, aby uczcić tę rocznicę, ponieważ w czasie II wojny światowej maharadża z Nawangaru, które teraz nosi właśnie nazwę Jamnagar, dał schronienie tysiącu polskich dzieci i pomógł im uciec od okropieństwa wojny – podkreśla Adam Burakowski, ambasador Polski w Indiach.

Obóz utworzony przez maharadżę działał w latach 1942-46.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl