fot. PAP

Inauguracja Parlamentarnego Zespołu „Pakiet-Stop”

Parlamentarny Zespół pod nazwą „Pakiet-Stop” rozpoczyna swoje działanie. Jego celem jest wspieranie działań na rzecz zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej oraz dalszych regulacji klimatycznych.

Zawieszenie to miałoby obowiązywać do czasu podpisania umowy międzynarodowej dotyczącej emisji CO2 przez największych emitentów m.in. Chiny, USA, Indie czy Brazylię.

 – Przedstawiciele prawie wszystkich klubów parlamentarnych przyjęli propozycję współpracy w ramach tego właśnie zespołu; oprócz klubu Ruchu Palikota. Wszyscy ci przedstawiciele klubów parlamentarnych przyjęli funkcję wiceprzewodniczących tego zespołu. Tą inicjatywę wspierają największe centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Jest to bezsprzecznie inicjatywa, która powinna połączyć wszystkie siły polityczne w Polsce, ponieważ nie jest to jedynie sprawa Polski aczkolwiek jest to sprawa najistotniejsza dla nas ale również sprawa całej Europy – powiedział poseł SP Jerzy Rębek, przewodniczący parlamentarnego zespołu.

Powołanie zespołu jest tym bardziej potrzebne, ponieważ – jak powiedział prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

 – Obecne działania rządu Donalda Tuska są ukierunkowane na zakrywanie tragicznych skutków pakietu klimatycznego. W tej chwili Platforma Obywatelska dostrzegła tragedie pakietu klimatycznego i energetycznego i występuje z pewną koncepcją. Mianowicie taką, aby dokonać rewizji polityki klimatycznej Unii Europejskiej do roku 2050. Jest to swego rodzaju unik. Komisja Europejska chcąc odwrócić uwagę od pakietu klimatyczno – energetycznego zaproponowała redukcję emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 o 80 proc. W tej chwili Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczyna przykrywanie sprawy związanej z tym co się stało – powiedział prof. Jan Szyszko.

 

Wypowiedź prof. Jana Szyszko

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj