fot. PAP

Eksperci PiS: Pakiet Energetyczno-Klimatyczny niekorzystny

PiS żąda od premiera moratorium na budowę elektrowni wiatrowych. Eksperci jednogłośnie twierdzą, że Pakiet Energetyczno-Klimatyczny  podpisany w 2008 roku przez Donalda Tuska jest niekorzystny dla Polski.

Wyjaśniają, że pakiet zobowiązuje do zwiększenia odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu do 15%. W efekcie wiąże się to z powstawaniem masowych farm wiatrowych, które rujnują zarówno krajobraz jak i codzienne funkcjonowanie mieszkańców. W tym kontekście podczas konferencji w Sejmie poseł Anna Zalewska z PiS  zapowiedziała, ze jeśli Donald Tusk nie zareaguje, politycy PiS przygotują ustawę ws. moratorium.

– Rząd absolutnie nie podejmuje żadnych dyskusji nt. zmian przepisów, usprawnienia i zróżnicowania owej energii odnawialnej, w związku z tym taka determinacja – żądanie moratorium. Jeżeli Donald Tusk nie zatrzyma elektrowni wiatrowych, Prawo i Sprawiedliwość przygotuje taką ustawę, która będzie moratorium. Jednocześnie w następnym tygodniu spotykają się stowarzyszenia, które bronią mieszkańców w całej Polsce i będą poważnie zastanawiały się nad kolejnymi ruchami związanymi z zatrzymaniem tego, co dzieje się przy lokalizacji farm wiatrowych. To jest sytuacja, która dotyczy każdej gminy. W każdej gminie w Polsce jest na jakimś poziomie postępowanie związane z lokalizacją farm wiatrowych.

 

RIRM

drukuj