fot. PAP/Mateusz Marek

Sondaż IBRIS: Poparcie dla PiS deklaruje 35 proc. respondentów; PO ma 25 procent

Najnowsze sondaże wskazują na wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie wynosi ono 35 proc., dzięki czemu partia Jarosława Kaczyńskiego jest obecnie liderem sondaży. Druga w zestawieniu Platforma Obywatelska ma 25 procent poparcia.

Według najnowszego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje wzrost poparcia o niecałe 2 punkty procentowe w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca. Gdyby wybory odbyły się w miniony weekend, na PiS swój głos oddałoby około 35 procent respondentów. Platforma Obywatelska plasuje się na drugim miejscu z ponad 25-procentowym poparciem.

– Przy całych wysiłkach Donalda Tuska, przy hejcie wylewanym na obóz Zjednoczonej Prawicy, wynik powyżej 35 procent to jest ogromne poparcie, które jeszcze w momencie wyborów może wzrosnąć – komentuje specjalista ds. mediów, Mariusz Sieraczkiewicz.

Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęłaby wynik około 10 procent głosów. Nowo powstałej formacji depcze po piętach Lewica, która notuje wzrost poparcia o ponad 2 punkty procentowe – do poziomu ok. 9 procent.

– Kiedy słyszę o tym, że trzeba odsunąć PiS od władzy, to zawsze pytam: po co? Dla mnie to jest najważniejsze pytanie – czego chcemy, jakiej chcemy Polski? – mówi poseł Lewicy Magdalena Biejat.

Stawkę ugrupowań, które mogą liczyć na miejsca w Sejmie zamyka Konfederacja z wynikiem 6,4 procent. Rezultat poniżej progu wyborczego notuje Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Dzisiaj były koalicjant obozu rządzącego szuka swojego miejsca wśród opozycji.

– Stworzyliśmy koło parlamentarne i w jego ramach Porozumienie Jarosława Gowina chce rozwijać swoją działalność. Co będzie w przyszłości? Nie lubię zdradzać niespodzianek – mówi wicerzecznik partii, Jan Strzeżek.

Dla opozycji jest to szansa na dodatkowe wzmocnienie w Sejmie obecnej kadencji.

– Przywitałam Jana Strzeżka słowami „witamy na pokładzie opozycji”, ponieważ teraz Porozumienie znajduje się po naszej, opozycyjnej stronie – wyjaśnia poseł Hanna Gil-Piątek z Polski 2050.

Tymczasem Zjednoczona Prawica w wynikach sondażowych nie odczuła odejścia Porozumienia Jarosława Gowina, a nawet poprawiła swoje wyniki. Na wzrosty poparcia PiS wpłynęły między innymi agresywna kampania antyrządowa prowadzone przez Donalda Tuska oraz działania podejmowane przez rząd na granicy polsko-białoruskiej. Wówczas opozycja inicjowała działania bardziej destabilizujące niż poprawiające sytuację.

https://twitter.com/dariuszdrazek/status/1430416690655997955?s=20

Opozycja nie wykorzystała momentu słabości  po ustawie „lex TVN” – podkreślają eksperci.

– Brakuje konkretnego programu, który na swój sposób będzie w kontrze albo poparciu do tego, co robi PiS w kwestiach np. komunikacyjnych. (…) Oczywiście, jest negacja, jest hejt, ale nie ma kontrpropozycji – wskazuje Mariusz Sieraczkiewicz.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości odnotowuje także pracownia United Surveys. Z jej badania  wynika, że partia ta może liczyć na ponad  36  proc. głosów. To niecałe 2 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. Natomiast Koalicja Obywatelska odnotowuje spadki. Obecnie poparcie jest na poziomie  25,5 procent, czyli o 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu.   

TV Trwam News

drukuj