fot. PAP/Marcin Bielecki

IMGW: wzrost poziomu wody do stanów ostrzegawczych w trzech województwach

IMGW wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Prognozuje się tam wzrost stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

„W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w ujściowym odcinku Odry przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, na Zalewie Szczecińskim powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych” – podał w piątek rano Instytut. Ponadto Instytut poinformował, że w związku z prognozowanym wiatrem z sektora północnego, także „na Żuławach i Zalewie Wiślanym, przewiduje się lokalnie przekroczenia stanów ostrzegawczych”.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych. W przypadku przekroczenia stanu alarmowego wydawane jest ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia.

Zgodnie z prognozami IMGW alert powinien obowiązywać do soboty (w woj. pomorskim) i do niedzieli (w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim).

PAP

drukuj