fot. pixabay.com

Ile wyniesie przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur?

Rząd chce, aby przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniosła 9,7 proc. O propozycji przedstawionej Radzie Dialogu Społecznego poinformował wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Zgodnie z przepisami propozycję trzeba przedstawić do 15 czerwca.

Jak relacjonował wiceminister Stanisław Szwed, strona pracodawców nie zgłosiła sprzeciwu do planów rządu, jednak organizacje związkowe chcą, aby waloryzacja była wyższa. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie pod koniec stycznia przyszłego roku.

Wiceminister Stanisław Szwed wskazał, że koszt planowanej waloryzacji wynosi co najmniej 28 mld zł.

– Propozycja waloryzacji na przyszły rok wynosi 9,7 procent. Braliśmy pod uwagę średnioroczny prognozowany wskaźnik tegorocznej inflacji oraz 20 procent wskaźnika prognozowanych wynagrodzeń, który jest planowany na poziomie jednego procenta. Łącznie przewidujemy, że przy tej prognozie koszt wyniósłby prawie 28,5 mld złotych. Pracodawcy byli zgodni, że propozycja rządowa była prawidłowa, a związki zawodowe chciały, aby wskaźnik wzrostu wynagrodzeń nie wynosił 20 procent, ale 50 procent – powiedział wiceszef resortu rodziny.

Wiceminister przypomniał, że tegoroczna waloryzacja wyniosła 7 proc., chociaż z ustawowych wyliczeń wynikało, że wyniesie 5,7 procent.

Na mocny przepisów emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl