fot. pixabay.com

IBL: Duże zagrożenie pożarowe w niektórych miejscach Polski

Duże zagrożenie pożarowe występuje w niektórych miejscach Polski m.in. na północy Mazowsza, południu Podlasia czy wschodzie Warmii i Mazur. Na pozostałym obszarze obowiązuje w większości zagrożenie średnie.

Z mapy umieszczonej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto niemal całe woj. zachodniopomorskie, woj. lubuskie, południe Wielkopolski, północ Dolnego Śląska, pogranicze woj. śląskiego i łódzkiego, woj. świętokrzyskie, południe woj. lubelskiego, północ Mazowsza i Kujaw, południe Podlasia oraz wschód Warmii i Mazur.

Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko dla południa Polski nie wydano żadnego alertu.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego, czyli od 1 marca do 30 września.

PAP

drukuj