Niszczenie Lasów Państwowych?

Podczas wczorajszego spotkania z przedstawicielami resortu środowiska, organizacje związkowe, instytucje branżowe oraz przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych usłyszeli, że skoro Lasy Państwowe mają pieniądze to powinny je przekazać na rzecz państwa.

Kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o lasach został opublikowany przed Bożym Narodzeniem. Według niego, Lasy Państwowe byłyby zobowiązane, aby co roku wpłacać do budżetu państwa pieniądze.

W bieżącym i w 2015 roku miałaby to być kwota 800 mln zł. Z kolei od roku 2016 – 100 mln zł. Tymczasem dochód polskich lasów państwowych wynosi ok. 90 mln zł w skali rocznej.

To początek destabilizacji polskich Lasów Państwowych – alarmuje poseł Jan Szyszko, były minister środowiska. Polityk zauważa, że w ostatnich latach była ogromna presja, aby polskie Lasy Państwowe nie wykonywały swoich celów misyjnych i zaczęły oszczędzać pieniądze.

– W ostatnich czasach zakumulowało się trochę tych pieniędzy. Z jednej strony ze względu na presję rządzących, aby te pieniądze oszczędzać, a z drugiej strony, że była hossa na drewno. Ceny drewna osiągnęły dosyć wysoką wartość. Na fundusz leśny zgromadzono prawie 800 mln zł. Rząd zauważył to w tej chwili – nota bene – stymulując tego rodzaju działalność i postanowił te pieniądze zabrać na rzecz budżetu państwa. Jest to początek destabilizacji polskich lasów państwowych – powiedział poseł Jan Szyszko.

Były minister środowiska akcentuje, że gdy lasy przejdą w obce ręce, przestaną pełnić swoją misję dla społeczeństwa.

– Jest to przedsionek prywatyzacji. W krótkim czasie okaże się, że lasy są deficytowe a w związku z tym nie mogą obciążać budżetu państwa i należy je za wszelką cenę sprzedać. O ile kilkaset mln zł nie uratuje budżetu państwa to na pewno, gdy lasy legną sprzedaży, będzie to duży zasiłek dla budżetu państwa. Równocześnie lasy przejdą w obce ręce i przestaną pełnić swoją misję dla społeczeństwa – zauważył poseł Jan Szyszko.

Były minister środowiska zapowiedział, że posłowie będą żądać informacji bieżącej nt. polskich lasów państwowych na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Parlamentarzysta przygotuje również stanowisko dla sejmowej Komisji ds. UE. Powodem jest to, że w ostatnim czasie wpłynął dokument nt. nowej strategii Unii odnośnie lasów, z którego wynika, że Unia Europejska chce, aby lasy państwowe w przyszłości pełniły taką funkcję w Europie jak obecnie pełnią w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl