fot. PAP

Blisko 800 tys. podpisów w obronie lasów

Ponad 794 tys. podpisów podliczono do tej pory ws. referendum przeciwko rządowej ustawie destabilizującej Lasy Państwowe. Ogólnopolska akcja zbierania podpisów cały czas trwa. Liczba potrzebna do referendum to pół mln.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się po zaproponowanej przez rząd PO-PSL nowelizacji ustawy o lasach. Zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą, Lasy Państwowe w latach 2014-2015 muszą wpłacić do budżetu państwa w sumie 1,6 mld zł, a od 2016 r. 2 proc. od wartości sprzedaży. Ponadto od 2016 r. nie będzie już ograniczeń w zakupie ziemi przez cudzoziemców. To wielkie zagrożenie dla polskich lasów i ziemi.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska spodziewa się, że już wkrótce zostanie zebrany milion podpisów.

– W sobotę zorganizujemy wielką akcję otwierania kopert i liczenia podpisów. W sobotę podamy też komunikat. Mam nadzieję, że będzie to komunikat o podwojonej liczbie podpisów, dużo większej niż powinniśmy zebrać, aby uruchomić referendum. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że będziemy starali się zbierać podpisy i będziemy prosić o to społeczeństwo. Dalej chodzi nam o to, aby poinformować całe społeczeństwo, by było ono świadome, co się stanie, kiedy rząd nie cofnie tej ustawy o zmianie ustawy o lasach i równocześnie rząd nie przystąpi do renegocjacji czasu, w którym będzie można nabywać polską ziemię w układzie międzynarodowym – mówi prof. Jan Szyszko.

Temat Polskich Lasów Państwowych zostanie posuszony na odbywającym się w połowie marca br. sympozjum naukowym w toruńskiej WSKSiM. Spotkanie dotyczyło będzie ich roli w jednoczącej się Europie. Wezmą w nim udział, politycy, naukowcy i leśnicy.

RIRM

drukuj