fot. pixabay.com

Hiszpania: Drastyczny wzrost liczby korzystających z pomocy Caritasu w czasie pandemii

Liczba osób po raz pierwszy korzystających z pomocy Caritasu wzrosła w Hiszpanii w okresie pandemii niemal trzykrotnie – podały władze tej charytatywnej organizacji katolickiej. Dodały, że głównym powodem jest koronakryzys.

Według szacunków Caritasu liczba osób, które w związku z koronakryzysem zgłosiły się do tej instytucji po pomoc po raz pierwszy, wynosi już blisko 600 tys.

Cytujące władze Caritasu Radio Cope podało, że w pandemii COVID-19 z budżetu tej organizacji wypłacono ponad 41,1 mln euro w ramach wsparcia bezpośredniego oraz blisko 1 mln euro w formie materiałów medycznych i ochronnych.

Diecezją, w której liczba osób korzystających po raz pierwszy z pomocy Caritasu, wzrosła do rekordowego poziomu 140 tys. osób, jest Madryt. Według władz tamtejszej archidiecezji grupa ta przed pandemią była trzykrotnie mniejsza.

Władze Caritasu odnotowały, że jednym z głównych powodów zubożenia społeczeństwa Hiszpanii jest nasilające się tam zjawisko bezrobocia. Na początku maja jego poziom sięgnął 15,4 proc.

PAP

drukuj