Hiszpania: ponad 2 mln tzw. aborcji w ciągu 30 lat

W 1985 r. Hiszpania przyjęła pierwszą ustawę o tzw. aborcji. W ciągu trzydziestu lat przeprowadzono tam ponad dwa miliony zabiegów zabijających dzieci nienarodzone – wynika ze sprawozdania, które przedstawił w Madrycie Instytut Polityki Rodzinnej.

W ciągu ostatnich 30 lat w Hiszpanii przeprowadzono ponad dwa miliony sto tysięcy tzw. aborcji (2.103.430). To więcej niż wszyscy mieszkańcy Nawarry, Rioja i Kantabrii. W 2015 r. było to ponad 94 tys. „zabiegów”. Oznacza to, że  była ona przeprowadzana średnio co 5,5 minuty, 11 razy w ciągu godziny, blisko 250 razy każdego dnia (248).

Roczna liczba tzw. aborcji to ponad 1/3 deficytu, jaki posiada Hiszpania, jeśli chodzi o przyrost naturalny. Odpowiada też zamykaniu każdego roku 60 średnich co do wielkości szkół (1500 uczniów) z powodu braku dzieci.

Tzw. aborcja najbardziej dotyka młodzież. Na 10 dziewcząt poniżej 15 roku życia, które zaszły w ciążę 8 zdecydowało się na zabicie nienarodzonego dziecka.

Sprawozdanie „Aborcja w Hiszpanii po trzydziestu latach (1985-2015)” zwraca uwagę na gwałtowny wzrost tzw. “aborcji chemicznych”. Jeśli w 2010 r. stanowiły one ponad 5 proc., to już w 2015 r. przekroczyły 18,5 proc. Dyrektor Instytutu Polityki Rodzinnej Eduardo Hertfelder wyjaśnia, że dane oficjalne są niepełne i nie ukazują rzeczywistości tzw. aborcji w Hiszpanii. Wiele regionów, jak np. madrycki, nie rejestruje tzw. aborcji chemicznych ani nie posiada procedury postępowania w takich wypadkach.

Hertfelder szacuje, że w 2015 r. w Hiszpanii przeprowadzono ponad 133 tys. tzw. aborcji (133.500), czyli o blisko 40 tys. więcej niż podaje ministerstwo zdrowia (94.188). Instytut Polityki Rodzinnej uwzględnia tzw. aborcje chemiczne (5.800 nie zostało zarejestrowanych) oraz spowodowane pigułką “dzień po” (33.500).

„Tendencja do chemizacji aborcji ma na celu nie tylko uniknięcia dramatyzowania problemu, ale także uczynienia go niewidzialnym” – podkreśla Eduardo Hertfelder.

Instytut Polityki Rodzinnej domaga się rzetelnych danych dotyczących realnego stanu tzw. aborcji w Hiszpanii oraz zdecydowanej polityki na rzecz życia.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl