Ustawa dot. pigułki „dzień po” czeka na podpis prezydenta

Ustawa, która wprowadza wymóg posiadania recepty na zakup  wczesnoporonnej pigułki elleOne trafi teraz do podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Senat przyjął wczoraj nowelę o świadczeniach opieki zdrowotnej. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 59 senatorów. 29 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zmiany przewidują m.in. wymóg posiadania recepty na pigułkę „dzień po”.  Na mocy dotychczasowych  przepisów była ona dostępna bez konieczności wizyty u lekarza. Od 2015 roku tabletkę zakupić mogły osoby powyżej 15 roku życia.

Senator Dorota Czudowska, onkolog, wiceprzewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia, zaznaczyła, że zamiany pozwolą na kontrolę stosowania tabletki.

– Główny cel jest taki, żeby mieć kontrolę nad ilością, ale przede wszystkim nad tym, komu i ile sprzedajemy tych tabletek. My wiemy, że ta tabletka ma swoje działania uboczne. Sprzedając dzisiaj w Polsce ok. 250 tys. tych tabletek, my nie wiemy, kto je zażywał i ile razy. W związku z tym jak można prowadzić jakiekolwiek badania naukowe? Jak można prowadzić rejestrację tych skutków ubocznych? Poza tym wszystkie leki hormonalne w Polsce są na receptę. Wszystkie – podkreśliła senator.

Ponadto nowelizacja o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadza ratunkowy dostęp do technologii lekowych. Oznacza to, że minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku. Przepisy będą obowiązywały w przypadku, gdy lek jest niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia, bądź gdy jego zastosowanie jest uzasadnione wskazaniami medycznymi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl