400 imigrantów przedostało się do hiszpańskiej enklawy w Maroku

Około 400 imigrantów sforsowało w nocy z soboty na niedzielę podwójne ogrodzenie, okalające hiszpańską enklawę w Maroko, miasto Melilla. Ok. 100 osobom udało się dotrzeć do tamtejszego ośrodka przyjmowania osób ubiegających się o azyl – poinformowały media.

Osobom, które chcą przedostać się do tego ośrodka – w zamian za łapówkę w wysokości od 400 do 3000 euro – pomagają mieszkańcy przylegającej do granicy dzielnicy chińskiej, miejscowa mafia oraz funkcjonariusze marokańskiej policji.

W tym roku, do ośrodka przyjęto ponad 8000 imigrantów. Po wstępnej kontroli i rejestracji przeprawiani są oni do Hiszpanii kontynentalnej. W ten sposób, do Unii Europejskiej przybywa średnio 30 osób dziennie. Hiszpańska formacja policyjna Guardia Civil stworzyła specjalne oddziały i zespoły analityczne do walki z tym procederem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Madrycie zapowiedziało, że w latach 2016-2017 przeznaczy 12 mln euro na deportację do  swojej ojczyzny imigrantów, którzy dotarli do Hiszpanii nielegalnie.

Z drugiej strony, kraj aktywnie włączył się w uzgodniony z UE program przyjmowania uchodźców. W ramach tego programu przyjęto już kilkaset osób. Przylatują one samolotami z Grecji i Turcji oraz są objęte programem pomocy i integracji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl