38 lat temu św. Jan Paweł II został papieżem

Mija 38 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym po ponad 450 latach biskupem Rzymu pochodzącym spoza Włoch. W kwietniu 2014 roku został ogłoszony świętym.

Na Stolicy Piotrowej św. Jan Paweł II zasiadł w wieku 58 lat. Był najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846 roku. W trakcie 27-letniego pontyfikatu odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. 1338 osób ogłosił błogosławionymi, a 482 świętymi.

Wybór św. Jana Pawła II na biskupa Rzymu rozpoczął nową epokę w dziejach Kościoła – wskazuje ks. prof. Jan Machniak.

– Papież, który poszedł do ludzi, zaczął się spotykać z ludźmi – do tych najbardziej chorych, najsłabszych. Pojechał do Afryki, do Indii, spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty, nagle pokazał zupełnie nowe oblicze Kościoła – Kościoła, który jest z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są prześladowani – zwraca uwagę ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie.

Szczególną troską Ojciec Święty otaczał ludzi młodych. Powiew Ducha Świętego i myśl św. Jana Pawła II były szczególnie widoczne w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Tu w Krakowie widać było, jak ta młodzież potrafi otwierać się na Chrystusa, jednocześnie otwierać się na drugiego człowieka. Nie było przecież różnic – mimo różnych języków oni wszyscy mówili jednym językiem, językiem uwielbienia Boga, językiem miłości, językiem porozumienia i dialogu – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

Św. Jan Paweł dostrzegał również ogromne znaczenie mediów, które mogą stać się narzędziem do ewangelizacji. Tak było w przypadku Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych, m.in. Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Życie i nauczanie Ojca Świętego wciąż pozostaje bliskie słuchaczom Radia Maryja. W ramach dziękczynienia za życie i pontyfikat polskiego papieża w Toruniu powstała Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl