fot. PAP/Darek Delmanowicz

Hadle Szklarskie: woda zalała i zniszczyła zabytkowy przypałacowy park

W wyniku intensywnych i gwałtownych deszczy, jakie przeszły w piątek po południu m.in. przez powiat przeworski (Podkarpackie) zalany i zniszczony został zabytkowy park w Hadlach Szklarskich, otaczający pałac z przełomu XIX i XX w. Budynek nie ucierpiał.

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim. Ewakuowano ponad 120 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie. Zniszczyła mosty. Tam, gdzie już ustąpiła widać ogromne zniszczenia.

Jak przekazał Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski, w której są Hadle Szklarskie, woda z rzeki, która wezbrała natychmiast po ulewach, wdarła się do parku otaczającego pałac i go całkiem zalała.

„Pałac nie ucierpiał, stoi na wzgórzu. Ale woda zniszczyła park z zabytkowymi drzewami, wiele z nich jest połamanych. Zniszczone zostały też znajdujące się tam: kort tenisowy, plac zabaw i boisko” – wyliczał wójt.

Dodał, że ogrom zniszczeń spotęgowały unoszone przez wodę klocki drewna, deski i odpady ze stojącej w pobliżu stolarni.

„Głównie w ciągu kilkunastu minut zniszczona została nasza infrastruktura: drogi, mosty, chodniki, nowa kanalizacja, przepompownia, fragment linii zabytkowej kolei wąskotorowej. Wszystko co gminie udało się w ostatnich latach zrealizować” – mówił Stanisław Petynia.

Zaznaczył, że całkowicie zniszczone są dwa mosty w gminie, a pozostałe są podmyte i nie nadają się do użytku. W związku z tym gmina jest podzielona, rozczłonkowana, bo między poszczególnymi wsiami nie ma komunikacji drogowej.

„A przede wszystkim jest ogromna trudność z dotarciem służb, które niosą pomoc. Nie można dojechać do niektórych miejscowości. Zniszczone mosty oderwały je od świata” – zaznaczył wójt Jawornika Polskiego.

Zespół pałacowo-parkowy, liczący 8 ha, został zbudowany na przełomie XIX i XX w. na miejscu starej rezydencji. Wtedy też powstały murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii, jak również drewniana oficyna. Park założony został prawdopodobnie w XVIII w. i został zmieniony na przełomie XIX i XX wieku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl