H. Kowalczyk: Czekają nas poważne problemy w górnictwie

Problemy w górnictwie pojawią się najprawdopodobniej już w grudniu. W związku z tym trzeba szybko powołać Ministerstwo Energetyki – zapowiada Henryk Kowalczyk, który ma być szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. 

Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, poinformowała, że szefem resortu energetyki zostanie Krzysztof Tchórzewski. Będzie on powołany początkowo na stanowisko ministra bez teki z zadaniem zorganizowania Ministerstwa Energetyki.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, wskazuje na najważniejsze kwestie stojące przed nowym ministrem.

– Podstawową rzeczą, którą trzeba zrobić, to zrobić – absolutnie od początku do końca – analizę przyczyn trudnej sytuacji polskiego górnictwa. Druga sprawa to wsparcie górnictwa na dzień dzisiejszy – zanim powstanie program rządowy dotyczący górnictwa. Te problemy na dzień dzisiejszy, pozostawione po Platformie i PSL, muszą być naprawione. Trzecią sprawą jest rozeznanie, czy obecne zarządy spółek węglowych będą realizowały program rządowy. Ostatnia sprawa – musimy znaleźć sposób na zagospodarowanie nadwyżki węgla – podkreśla Kazimierz Grajcarek.

Problemy mogą dotyczyć m.in. wypłat dla górników. Jak donosiły media, pieniądze na ich wypłaty zostały zabezpieczone tylko do listopada.

Beata Szydło zapowiada, że dokładną kondycję branży będzie można określić dopiero po formalnym objęciu ministerstw.

RIRM

drukuj