fot. PAP

Gwałtowne burze przeszły nad południową Polską

Gwałtowne burze z nawalnymi opadami deszczu przeszły minionej doby nad południową Polską. Od porażenia piorunem zginął mężczyzna, piorun ranił też strażaka.

W województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim doszło do miejscowych podtopień budynków, podmycia dróg, mostów i czasowych przerw w dostawach energii elektrycznej.

Skutki przechodzących burz usuwali m.in. strażacy. W całej Polsce interweniowali oni ponad 900 razy – poinformował rzecznik komendanta PSP, Paweł Frątczak.

– Najwięcej interwencji strażacy odnotowali na terenie województwa dolnośląskiego, małopolskiego oraz opolskiego. Działania strażaków polegały na usuwaniu z dróg połamanych przez wichurę drzew, zabezpieczaniu uszkodzonych przez wichurę i grad dachów, udrażnianiu przepustów, patrolowaniu, umacnianiu, a także podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i ulic – powiedział Paweł Frątczak.

Dziś w ciągu dnia znów czekają nas burze, przeważnie w tych samych regionach. Padać ma niemal w całej Polsce. Wg IMGW ulewne deszcze nie powinny doprowadzić do powodzi na Odrze.

RIRM

drukuj