fot. PAP/EPA

Negocjacje z separatystami ws. uwolnienia polskiego księdza

Polski ksiądz Paweł Witek został porwany w Doniecku przez prorosyjskich separatystów. Jest on przetrzymywany w budynku tamtejszej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Informację tę potwierdził w rozmowie z redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. bp Marian Buczek, biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie. Poinformował też, że ks. biskup pomocniczyJan Sobiło wraz z polskim konsulem udają się na negocjacje z separatystami.

– Ks. Witko pracuje w Kazachstanie jako chrystusowiec. Przyjechał na Ukrainę do Doniecka, by odwiedzić swoich współbraci chrystusowców. Wczoraj po śniadaniu poszedł zobaczyć jak wygląda tzw. Majdan. Tam się ludzie modlą, spotykają. Nie wrócił na obiad. Chrystusowcy zgłosili to do Konsulatu Generalnego Polskiego. Do tej pory jest cisza. Rano do Doniecka pojechał biskup pomocniczy Jan Sobiło. W tej chwili jest w drodze. Razem z konsulem generalnym polskim Jakubem Wąsiewiczem mają rozmawiać z separatystami, żeby uwolnić ks. Pawła Witko. Może doszło do nieporozumienia, może go wzięli za kogoś innego. Jak do tej pory separatyści w taki sposób nie uprowadzali. Nie wiadomo, czy wiedzieli, że jest to osoba duchowna – powiedział ks. bp Marian Buczek, biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie.
 – Dziś, jak Bóg pozwoli, razem z panem konsulem Rzeczpospolitej Polskiej z Doniecka będziemy próbować pertraktować uwolnienie ks. Pawła, który nie jest działaczem politycznym, nie jest zaangażowany w politykę. Mamy nadzieję, że ten argument będzie wystarczający, aby przekonać rebeliantów do uwolnienia ks. Pawła – powiedział ks. biskup pomocniczyJan Sobiło.

RIRM

drukuj