fot. flickr.com

Górnicza Barbórka

Górnicy obchodzą dziś swoje święto. 4 grudnia wspominamy św. Barbarę, która jest patronką pracowników sektora górniczego. Barbórka to czas świętowania. Uroczyste Akademie odbywają się już od kilku dni w górniczych spółkach. Górnicy liczą, że rząd postawi z powrotem na węgiel.

Do niedawna górnicze spółki były zmuszone ograniczać wydobycie surowca zgodnie z unijną polityką klimatyczną. Sytuację zmienił nieznacznie wybuch wojny na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec. Na rynku brakowało paliwa dla energetyki i gospodarstw domowych. Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, wskazuje jednak, że umowa społeczna o wygaszaniu kopalń dalej obowiązuje. Co więcej, Unia Europejska chce przyspieszyć proces dekarbonizacji.

Unia Europejska, patrząc na to, co się dzieje na Ukrainie, nie wyciągnęła wniosków, że trzeba by mieć rodzime surowce – węgiel czy inne, tylko po prostu wyciągnęła wręcz odwrotne wnioski, czyli szybszą dekarbonizację, szybsze przejście na OZE, tylko nikt nie mówi, kto ma odnawialne źródła energii, ma stabilizować i nikt nie mówi, że to są droższe źródła energii – zaznaczył.

Bogusław Hutek dodał, że górnicy mają dziś co świętować. Na razie jest zapotrzebowanie na surowiec, a spółki odnotowują niewielkie zyski – podkreślił. Szef górniczej „Solidarności” wyraził jednocześnie nadzieję, że rząd się obudzi i wróci do węgla.

Z górnikami spotka się dziś Prezydent Andrzej Duda, który złoży wizytę w Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek”. Prezydent Polski będzie uczestniczył też we Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl