Górnicza Barbórka
Górnicy obchodzą dziś swoje święto. 4 grudnia wspominamy św. Barbarę, która jest patronką pracowników sektora górniczego. Barbórka to czas świętowania. Uroczyste Akademie odbywają się już od kilku dni w górniczych spółkach. Górnicy liczą, że rząd postawi z powrotem na węgiel.
Do niedawna górnicze spółki były zmuszone ograniczać wydobycie surowca zgodnie z unijną polityką klimatyczną. Sytuację zmienił nieznacznie wybuch wojny na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec. Na rynku brakowało paliwa dla energetyki i gospodarstw domowych. Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, wskazuje jednak, że umowa społeczna o wygaszaniu kopalń dalej obowiązuje. Co więcej, Unia Europejska chce przyspieszyć proces dekarbonizacji.
– Unia Europejska, patrząc na to, co się dzieje na Ukrainie, nie wyciągnęła wniosków, że trzeba by mieć rodzime surowce – węgiel czy inne, tylko po prostu wyciągnęła wręcz odwrotne wnioski, czyli szybszą dekarbonizację, szybsze przejście na OZE, tylko nikt nie mówi, kto ma odnawialne źródła energii, ma stabilizować i nikt nie mówi, że to są droższe źródła energii – zaznaczył.
Bogusław Hutek dodał, że górnicy mają dziś co świętować. Na razie jest zapotrzebowanie na surowiec, a spółki odnotowują niewielkie zyski – podkreślił. Szef górniczej „Solidarności” wyraził jednocześnie nadzieję, że rząd się obudzi i wróci do węgla.
Z górnikami spotka się dziś Prezydent Andrzej Duda, który złoży wizytę w Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek”. Prezydent Polski będzie uczestniczył też we Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach.
RIRM