Górnicy świętują dziś Barbórkę

Górnicy w całej Polsce świętują dziś Barbórkę. Od rana grają górnicze orkiestry. Sprawowane są Msze św. Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach. W uroczystościach w Brzeszczach wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Beata Szydło.

Na Górnym Śląsku obchody Barbórki trwają od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń sprawowane są Msze św. w intencji górników. Podczas okolicznościowych akademii wręczane są odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, grają górnicze orkiestry. Dziś prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Beata Szydło wezmą udział w Akademii Barbórkowej w Brzeszczach.  To tam działa jedna z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie. Akademię poprzedzi przemarsz górników z kopalni do kościoła św. Urbana. Tam sprawowana będzie Eucharystia.

O górnikach pamięta także premier. Podczas piątkowych obchodów barbórkowych w Katowicach Mateusz Morawiecki mówił, że górnictwo będzie kluczową częścią gospodarki.

– Św. Barbara prowadzi nas przez te trudne górnicze losy, przez ten bardzo niełatwy czas, ku nowym czasom, gdzie górnictwo, górnicy i woj. śląskie ze wszystkimi jego przepięknymi częściami stanowią, tak jak stanowiły, podstawę gospodarki polskiej i będą kluczową częścią gospodarki polskiej również w przyszłości – zaznaczył szef polskiego rządu.

Nie zabrakło też słów podziękowań.

Dziękuję za wasz trud, za wasz wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski – dodał Mateusz Morawiecki.

Tegoroczną Barbórkę górnictwo węgla kamiennego świętuje w sytuacji najwyższych od pięciu lat cen węgla oraz stabilnego popytu na ten surowiec. Spółki węglowe inwestują w nowe pokłady węgla i osiągają dobre wyniki finansowe, przy mniejszym niż w minionych latach wydobyciu i rosnącym imporcie węgla. Barbórka co roku jest też okazją do uczczenia pracowników kopalń, którzy zginęli w wypadkach przy pracy. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku w całym krajowym górnictwie doszło do 1743 wypadków. Od początku roku życie straciło w polskich kopalniach 21 górników, a 14 pracowników doznało ciężkich obrażeń.

TV Trwam News/RIRM

drukuj