fot. PAP/Andrzej Grygiel

Górnicy powoli wypracowują porozumienie z rządem

Rozmowy zmierzające do zawarcia umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa będą kontynuowane w formule roboczych spotkań tematycznych z udziałem przedstawicieli różnych resortów. Podstawą do dalszych prac będzie projekt umowy zaproponowany przez stronę związkową. To ustalenia, jakie zapadły wczoraj w Katowicach.

Z nadzieją na dalsze rozmowy ws. transformacji górnictwa patrzą związkowcy.

– Dla nas istotnym jest, że to nasz projekt umowy społecznej, który został przesłany do ministerstwa, stanowi podstawę do wszystkich dalszych rozmów – mówił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Związkowa propozycja była wczoraj dogłębnie analizowana.

– Są kwestie, w których się zgadzamy, ale są też takie, które wymagają uzgodnień. Są to kwestie pracownicze, społeczne, rozwojowe, te związane z wykorzystaniem funduszy europejskich, wreszcie powiązane z klimatem, polityką energetyczną państwa oraz z pomocą publiczną i jej wykorzystaniem do wsparcia procesu wygaszania produkcji poprzez subwencje – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Sporne punkty zostaną przedyskutowane z udziałem przedstawicieli resortów, które odpowiadają w rządzie za poszczególne obszary.

– Myślę, że w trakcie prac zespołów opracujemy takie szczegóły, które pozwolą nam – w naszej ocenie – z twarzą zakończyć cały proces likwidacji polskiego sektora górniczego. Uważam, że uda się z podniesionym czołem wyjść do mieszkańców Śląska, mówiąc, iż nie będzie tutaj krainy starych ludzi i zgaszonego światła o 20.00 – wskazał Dominik Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” podkreślił, że dla Śląska istotne są także inwestycje.

– Na których będziemy kreować nowe miejsca pracy i które pozwolą długofalowo utrzymać miejsca pracy na Śląsku – powiedział Dominik Kolorz.

Związkowcy zwrócili się do rządu z postulatem, by nowy blok energetyczny w Elektrowni Ostrołęka był – jak pierwotnie planowano – zasilany węglem zamiast gazem. Pierwsze z kolejnych roboczych spotkań dotyczących umowy społecznej odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl