Główne uroczystości święta Wojska Polskiego

Defilada połączona z paradą lotniczą w powietrzu, nominacje generalskie, festyn żołnierski oraz pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego – to atrakcje, które w Warszawie Wojsko Polskie przygotowało na swoje święto.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, w rocznicę stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. Podobnie jak w ostatnich latach pierwszym punktem obchodów, parę minut po godz. 8, będzie złożenie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Następnie Komorowski uda się do katedry polowej Wojska Polskiego, gdzie o godz. 8.30 rozpocznie się msza za ojczyznę. Liturgii przewodniczyć będzie ks. biskup polowy Józef Guzdek, on też wygłosi homilię.

O godz. 10 prezydent złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, a następnie przed drugim z warszawskich pomników marszałka – tym ustawionym przy placu jego imienia, u wylotu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza. O godz. 11 na dziedzińcu Belwederu rozpocznie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich i odznaczeń. Na stopień „czterogwiazdkowego” generała awans otrzyma szef Sztabu Generalnego WP Mieczysław Gocuł. Generałem broni zostanie dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego Janusz Adamczak.

Awanse na stopień generała dywizji otrzyma trzech oficerów – dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej Jarosław Mika, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej Marek Mecherzyński oraz inspektor Wojsk Specjalnych Piotr Patalong. Ponadto ośmiu oficerów otrzyma pierwszy generalski stopień generała brygady lub jego odpowiednik – stopień kontradmirała. Nowi generałowie i admirał dostaną od prezydenta honorowe buzdygany. Taką broń białą otrzymają też generałowie Patalong i Mecherzyński, bowiem gdy oni odbierali awanse na pierwszy stopień generalski, buzdyganów nie wręczano. Na tej samej ceremonii prezydent pożegna generałów, którzy w tym roku odeszli ze służby. Otrzymają oni pamiątkowe ryngrafy.

Podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu prezydent wygłosi przemówienie. Ponownie zabierze głos godzinę później, gdy w Al. Ujazdowskich odbędzie się główna uroczystość z okazji wojskowego święta. Na jednej z głównych arterii stolicy odbędzie się defilada, w której weźmie udział ok. 1,2 tys. żołnierzy (z których prawie 800 będzie maszerować) i ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych – jeśli pogoda pozwoli – przeleci ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Defilować będą nie tylko Polacy, ale też ok. 100 żołnierzy z państw sojuszniczych, którzy szkolą się w Polsce od wybuchu kryzysu na Ukrainie. Będą to spadochroniarze z USA i Kanady, którzy przemaszerują Al. Ujazdowskimi, oraz dwa amerykańskie śmigłowce Black Hawk, które zaprezentują się w powietrzu.

Od godz. 13 w okolicach Łazienek Królewskich mieszkańcy stolicy będą mogli z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy polskich sił zbrojnych. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski, a wzdłuż ulic Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie wystawiony ciężki sprzęt wojskowy. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, artylerię samobieżną, zestawy przeciwlotnicze, sprzęt saperów, radary, wozy dowodzenia i wiele innych.

Po godz. 13 przy pomniku Piłsudskiego obok Belwederu koncert da Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Natomiast od rana otwarta dla zwiedzających będzie ekspozycja plenerowa w Muzeum Wojska Polskiego. Od południa będzie można zwiedzać ekspozycje stałe. Od godz. 10 bezpłatnie będzie można wejść też do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniakowskim.

Uroczystości w 94. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędą też w piątek pod Warszawą – o godz. 10 rozpocznie się ceremonia na cmentarzu w Ossowie, zaś o godz. 17 – na cmentarzu w Radzyminie.

Pierwsze uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego zaplanowano na czwartek, 14 sierpnia. O godz. 14 zasłużeni żołnierze i pracownicy wojska odbiorą wyróżnienia i medale w Centrum Konferencyjne Wojska Polskiego przy ul. Żwirki i Wigury. Natomiast o godz. 20 rozpocznie się apel pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas uroczystości zostaną zapalone znicze na mogiłach żołnierzy poległych w latach 1919-1920, a przed pomnikiem poległych w 1920 r. zostaną złożone kwiaty. Również w czwartek o godz. 21 odbędzie się uroczystość w Ossowie, przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl