Główne obchody Święta Lotnictwa w Poznaniu

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się dziś w Poznaniu obchody Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych. Upamiętnione zostaną osoby związane z wdrożeniem tych maszyn, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

Główną atrakcją obchodów, które odbędą się na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach, będą pokazy i piknik lotniczy zaplanowane na sobotnie popołudnie. Uroczystości rozpoczną się rano, od polowej Mszy św.

Przed południem prezydent Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., gdy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W uroczystości wzięła udział ówczesna para prezydencka.

„Samoloty F-16 otrzymały polską nazwę <Jastrząb>, nadaną przez panią prezydentową Marię Kaczyńską. Na tablicy upamiętniającej to wydarzenie będą wyryte nazwiska pary prezydenckiej oraz gen. Targosza” – powiedział PAP inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak.

Prezydent Duda odsłoni w sobotę w Krzesinach pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika – następcy gen. Targosza na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych, również związanego z wdrażaniem F-16 do służby w Polsce. Zwierzchnik sił zbrojnych weźmie też udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Obejrzy też zapowiedź premiery przygotowywanego przez TVP filmu dokumentalnego „Dywizjon 303” i jego fragmenty.

Pokazy lotnicze rozpoczną się po godz. 12 od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentują się samoloty wielozadaniowe F-16 (zarówno w grupie sześciu maszyn, jak i indywidualnie; będzie to jeden z pierwszych pokazów akrobacji na tym samolocie w polskim lotnictwie), myśliwiec MiG-29 (samodzielnie i we wspólnym pokazie z samolotem akrobacyjnym XA41, który także wystąpi sam), szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne „Orlik” na PZL-130 Orlik oraz „Biało-czerwone Iskry” na TS-11 Iskra. Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter.

Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie obecnie są wykorzystywane w wojsku.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6.

Do 1931 r. święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918. W PRL Dzień Lotnika świętowano 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk 1. pułku lotnictwa myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl