Premier B. Szydło z wizytą w Rumunii

Premier Beata Szydło udaje się dziś z wizytą do Rumunii. Spotka się z premierem Rumunii Dacianem Ciolosem, z którym będzie rozmawiać m.in. o Brexicie. Premier Szydło odwiedzi też Polonię mieszkającą na Bukowinie.

Premier udaje się do Suczawy na zaproszenie premiera Ciolosa. Głównym tematem rozmów premierów Polski i Rumunii będzie przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie oraz przygotowania do szczytu UE w Bratysławie.

„W trakcie spotkania z premierem Rumunii zostaną poruszone kwestie dotyczące przyszłości UE i planów jej reformy. Omówiona zostanie także sytuacja w Turcji oraz jej współpraca z UE z uwzględnieniem zawartego kilka miesięcy temu porozumienia” – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W czwartek w Ankarze szef MSZ Witold Waszczykowski odbył konsultacje ze swoimi odpowiednikami z Turcji – Mevlutem Cavusoglu i Rumunii – Lazarem Comanescu. Ministrowie omawiali m.in. lipcowy szczyt NATO w Warszawie i ocenę podjętych na nim decyzji, sytuację bezpieczeństwa w południowo-wschodniej części Sojuszu, rozwój trójstronnej współpracy polsko-turecko-rumuńskiej oraz kryzys migracyjny.

„Spotkanie premierów Polski i Rumunii będzie również szansą do tego, by porozmawiać o bezpieczeństwie Europejczyków w kontekście licznych ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce, zwłaszcza w ostatnim czasie, w wielu krajach zachodniej Europy” – podkreślił Rafał Bochenek.

Jak podkreśla CIR, spotkanie szefów rządu Polski i Rumunii nastąpi po prawie trzyletniej przerwie w kontaktach. Polskę i Rumunię łączy ustanowione w 2009 roku Partnerstwo Strategiczne i prowadzony od 2011 roku dialog w sprawach polityki bezpieczeństwa.

Podczas wizyty premier Szydło spotka się z przedstawicielami polskiej mniejszości, a także odwiedzi miejscowy kościół i Dom Polski.

Według szacunków Związku Polaków w Rumunii, w tym kraju żyje ok. 7 tys. osób polskiego pochodzenia. Dane ze spisu powszechnego w 2002 r. wskazywały na 3,6 tys. osób, a w 2011 r. na 2,6 tys.

Głównym skupiskiem ludności polskiego pochodzenia w Rumunii jest okręg Suczawa (południe historycznej Bukowiny), gdzie mieszkają potomkowie migracji rolniczej i zarobkowej. Pozostałe ośrodki rumuńskiej Polonii to Bukareszt, Jassy i Konstanca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl