fot. PAP/Marcin Bielecki

Gliwice: 800 kg żywności trafi do Polaków z Kresów

800 kg żywności dla polskich kombatantów i innych rodaków żyjących na Kresach Wschodnich zebrali w Gliwicach przedstawiciele stowarzyszenia „Odra-Niemen” w ramach akcji Rodacy – Bohaterom. Konwój z żywnością wyruszy za kilka dni – podał gliwicki magistrat.

W tym roku mieszkańcom Gliwic udało się zgromadzić o 100 kg żywności więcej niż w ubiegłym. Z 800 kg prowiantu powstało 57 paczek. Dodatkowo do siedziby stowarzyszenia pojechało 230 kg darów, którymi uzupełniono przesyłki. Paczki pojadą w okolice Lwowa, Żytomierza i Stanisławowa oraz na Litwę.

Bardzo dziękuję wszystkim darczyńcom w imieniu stowarzyszenia i kombatantów zza Buga. Daliście tym ludziom coś więcej niż tylko 3 kg cukru czy litr oleju – daliście im nadzieję, wiarę i miłość, której tak potrzebują” – powiedział koordynator zbiórki na terenie powiatu gliwickiego Daniel Porębski.

Według stowarzyszenia „Odra-Niemen”, na dawnych Kresach Wschodnich, obecnie terenach Ukrainy, Białorusi i Litwy, żyje stu kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, są często w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Ciągle są dla nas wszystkich wzorem bezprzykładnego męstwa, heroicznego poświęcenia oraz najgorętszej miłości Ojczyzny” – napisali organizatorzy akcji pomocy na stronie internetowej.

PAP/RIRM

drukuj