fot. twitter.com/ITD_gov

GITD: Ruszyły lekcje online o bezpieczeństwie ruchu drogowego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął nowy projekt edukacyjny dla dzieci dostosowany do czasu pandemii i wymogów nauki zdalnej. W piątek internetową lekcję o bezpieczeństwie ruchu drogowego poprowadził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

W piątkowej lekcji online „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” wzięli udział uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie (woj. małopolskie).

„Ta lekcja jest zdalna, ale mam nadzieję, że kiedy wrócicie do szkół, wasza droga do szkoły i do domu, ale także w każde inne miejsce będzie bezpieczna. Jestem przekonany, że pomoże wam w tym zdobyta dziś wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego” – powiedział rozpoczynając lekcje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas internetowej lekcji dzieci uczyły się m.in. o zasadach poruszania się po drogach, bezpieczeństwie w podróży, stosowaniu pasów bezpieczeństwa, konieczności noszenia elementów odblaskowych i umiejętności prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych. Uczniowie mogli też aktywnie uczestniczyć w quizach i odpowiadać na pytania.

„Cieszę się, że Inspekcja Transportu Drogowego, która od lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, sięgnęła po nowe narzędzia i opracowała projekt, który umożliwia dzieciom uczestnictwo w nich w trybie nauki zdalnej. To ważne, aby reagować elastycznie i dostosowywać projekty edukacyjne do bieżącej sytuacji, tak by działania były kontynuowane i aby objąć nimi jak największą grupę dzieci” – podkreślił szef resortu infrastruktury.

Z kolei główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur wskazał, że edukacja to istotny element kształtujący właściwe postawy dotyczące bezpieczeństwa i uczestnictwa w ruchu drogowym.

„Dlatego mimo trwającej pandemii nie chcieliśmy rezygnować z realizacji projektów edukacyjnych” – powiedział szef GITD.

„Ich formułę dostosowaliśmy do sytuacji epidemicznej i trybu nauki zdalnej. W siedzibie GITD stworzyliśmy specjalną salę edukacyjną, w której znajdują się m.in. minimiasteczko ruchu drogowego, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, zachęcające dzieci do nauki” – zaznaczył Alvin Gajadhur.

Projekt edukacyjny online „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” został przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego – uczniach klas 1-3 szkół podstawowych.

Inspektorzy transportu drogowego podkreślają, że ich głównym celem jest promowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz kształtowanie świadomości dzieci w tym zakresie, a w konsekwencji ochrona najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Inspekcja poinformowała, że szkoły zainteresowane uczestnictwem w internetowych lekcjach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: lekcja@gitd.gov.pl.

PAP

drukuj