System ViaTOLL włączony na kolejnych 251 km dróg

Od dziś wchodzą w życie opłaty w systemie viaTOLL na kolejnych 251 km dróg w dziewięciu województwach. Opłaty będą wprowadzone na odcinkach autostrady A4 oraz dróg S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autokarów niezależnie od masy. Opłaty te dotyczą również camperów czy samochodów z dużymi przyczepami, np. przewożącymi konie.

O tym, na co przeznaczane są pieniądze pochodzące np. z opłat viaTOLL, mówi poseł Andrzej Adamczyk, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Te pieniądze trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, który gromadzi środki na modernizację, przebudowę, budowę dróg krajowych – autostrad, dróg ekspresowych. Dziś KFD to olbrzymi deficyt, ponieważ czerpie się z niego pieniądze niezbędne na tzw. wkład własny przy okazji budowy autostrad, dróg ekspresowych, przebudowy dróg krajowych. Polega to na tym, że UE przekazuje nam środki finansowe, ale my też musimy mieć pieniądze, za które zrealizujemy przedsięwzięcie. Dopiero po realizacji przedsięwzięcia UE te pieniądze zwraca – podkreślił poseł Andrzej Adamczyk.

Poseł przypomniał także, że niedawno opublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli ukazuje, że ok. 15 proc. środków przeznaczonych na budowę autostrad i dróg ekspresowych w Polsce zostało zmarnowanych. Oznacza to, że ze 100 mld złotych, co najmniej 15 mld zł zostało wyrzuconych w błoto.

– Są to tak gigantyczne pieniądze, że ta kwota pomogłaby rozwiązać problemy dróg gminnych i samorządowych. Kwota 15 mld złotych zainwestowana w polskie szkolnictwo, przeznaczona na wsparcie całego sektora lecznictwa praktycznie pozwalałaby uzdrowić te obszary. To gigantyczne marnotrawstwo powinno być nie tyle potępione co osądzone. Mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie – dodał poseł Andrzej Adamczyk.

Do sieci płatnych dróg w ramach systemu viaTOLL włączono 35,1 km odcineka autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do węzła Dębica-Wschód. Pozostałe odcinki objęte opłatami są na drogach ekspresowych: S3 od węzła Gorzów Wielkopolski Południe do Skwierzyny Południe (27,1 km), S5 Rydzyna-Korzeńsko (26,8 km), S8 Wieluń-Łask (74 km), Jeżewo-Choroszcz (18,5 km), S11 Poznań Północ-Poznań Tarnowo Podgóne (13 km), S12 Jastków-Kalinówka (32,7 km), S61 Raczki-Suwałki Południe (11,9 km) i odcinek S69 Bielsko-Biała Komorowice – Bielsko-Biała Mikuszowice (ok. 11 km).

RIRM/WT

drukuj