fot. PAP/Jan Dzban

Gdańsk: Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 poświęcił metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, wraz z aktem erekcyjnym zamkniętym w kapsule czasu, wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że powołując do życia Muzeum, odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat.

– Wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych – będzie ważna dla Europy, będzie ważna dla całego świata – mówił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał zebranym, że mądre narody dbają o pamięć i mądre narody tę pamięć instytucjonalizują.

– Dlatego my budujemy ten pierścień pamięci. Budujemy Muzeum Historii Polski, pytanie dlaczego tyle lat ono nie było budowane. Budujemy Muzea Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Kresów, Muzeum Sybiru, Muzeum Piaśnickie – wskazał Piotr Gliński.

2 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą na początku lipca przez parlament specustawę w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zgodnie z ustawą inwestorem nowego obiektu ma być Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Wybudujemy w tym miejscu piękne muzeum, które będzie opowiadać o polskich bohaterach z września 1939 roku, ale będzie też opowiadać o wartościach uniwersalnych, które płyną z Westerplatte – mówił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Budowa muzeum jest bardzo potrzebna. Tym bardziej, że Westerplatte jako miejsce pamięci od wielu lat jest zaniedbywane – wskazał profesor Tomasz Panfil, historyk.

– Westerplatte jest miejscem-symbolem i jako takie powinno być zagospodarowane w sposób jak najbardziej godny – zaznaczył prof. Tomasz Panfil.

Większa część Muzeum powinna być gotowa do 2023 roku, czyli 20. rocznicy wpisania pola bitwy na Westerplatte na prezydencką listę Pomników Historii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj