fot. https://muzeum1939.pl/umowa-o-wspolpracy-miedzy-muzeum-ii-wojny-swiatowej-w-gdansku-gdanskim-klubem-sportowym-gedania-1922/aktualnosci/4072.html

Gdańsk: Podpisano umowę o współpracy MIIWŚ z klubem Gedania 1922

Muzeum II Wojny Światowej i Gdański Klub Sportowy Gedania 1922 zawarły umowę o współpracy. „Gedania znaczyła przed wojną tyle, co Polska” – powiedział dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki.

Karol Nawrocki przypomniał, że polscy sportowcy podczas II wojny światowej walczyli na wszystkich frontach.

„Bronili Polski w roku 1939, byli żołnierzami podziemnej Armii Krajowej, walczyli w Polskich Siłach zbrojnych na zachodzie Europy. Polscy sportowcy ginęli pod Tobrukiem i Monte Cassino. W czasie II wojny światowej zginęło 65 polskich olimpijczyków. Na tej karcie historii swoje słowa zapisali także przedwojenni zawodnicy klubu sportowego Gedania” – mówił podczas uroczystości dyrektor MIIWŚ.

Życie podczas wojny straciło ponad 100 zawodników gdańskiego klubu.

„Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. Tą postacią, która łączy naszą misję na Westerplatte i klub Gedania, jest choćby Wojciech Najsarek, kolejarz i zawodnik klubu, który zginął w pierwszych minutach niemieckiego ataku na Westerplatte” – przypomniał Karol Nawrocki.

Podkreślił, że „Gedania przed wojną znaczyła tyle, co Polska”.

„Przynależność do Gedanii była nie tylko rodzajem deklaracji sportowej, ale także deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku” – zaznaczył dyrektor MIIWŚ.

„Myślę, że ci wszyscy gedaniści, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, patrząc w tej chwili na nasze działania, czują się usatysfakcjonowani. Organizując klub Gedania 1922 – taką nazwę mamy od 2006 r. – przyjęliśmy też motto +Historia zobowiązuje+. To motto w dniu dzisiejszym się dopełniło” – oświadczył Władysław Barwiński, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

Zawarta w piątek współpraca zakłada, że Muzeum II Wojny Światowej stało się partnerem klubu Gedania 1922.

Obie instytucje będą m.in. współpracować przy organizacji przypadającej za rok 100. rocznicy klubu.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano m.in. wydanie okolicznościowej książki, odsłonięcie alejki historycznej oraz mecz towarzyski Gedanii 1922 z jednym z zespołów piłkarskiej Ekstraklasy.

Klub Sportowy Gedania został założony we wrześniu 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsk. W klubie początkowo działała tylko sekcja piłki nożnej. Z czasem działalność poszerzała się o kolejne dyscypliny, w tym lekkoatletykę, strzelectwo, tenis, boks, piłkę ręczną, hokej na lodzie i kolarstwo.

Gedania dysponowała też dwoma obiektami sportowymi z boiskami piłkarskimi, kortami tenisowymi i strzelnicą. W 1928 r. klub zrzeszał około 550 osób. Współpracował z polskimi organizacjami.

Po wyzwoleniu miasta 16 maja 1945 r. pod nazwą KS Gedania zostaje reaktywowany. Po początkowych sukcesach klub ląduje w niższych ligach piłkarskich. Na początku sezonu 1987/88 Gedania połączyła się z klubem MOSiR Gdańsk, a latem 2003 r. z Flotyllą Gdańsk. W 2006 r., na bazie Sekcji Piłkarskiej dawnego KKS Gedania, wyodrębniło się stowarzyszenie GKS Gedania 1922. W 2012 r. klub przeniósł się do aktualnej siedziby, kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy al. Hallera.

Aktualnie w strukturach Gedanii 1922 trenuje i uczy się prawie 800 dzieci, młodzieży i seniorów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl