Gazprom prognozuje ceny gazu

Średnia cena gazu z Rosji w Europie w bieżącym roku wyniesie 240-245 dolarów za 1000 metrów sześciennych – wynika z prognoz Gazpromu.

Według rosyjskiego koncernu na europejski rynek – licząc z Turcją – w tym roku dostarczy 153-155 mld metrów sześciennych surowca.

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew poinformował również, że przypuszczalna cena gazu dla Ukrainy w III kwartale bieżącego roku osiągnie 287,2 USD, a w IV kwartale – 262,5 USD.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki mówi, że komunikat Gazpromu oznacza, iż Polska – według rosyjskiego koncernu – do Europy nie należy.

– Polska płaci Gazpromowi o wiele wyższą cenę za gaz, niż ta podana dzisiaj przez Gazprom. To jest powodem, dla którego w tej chwili sprawa ceny gazu rosyjskiego dla PGNiG-u, dla Polski, będzie rozpatrywana przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. PGNiG rozpoczął negocjacje czy renegocjacje ceny, korzystając z zawartego w kontrakcie „okienka negocjacyjnego”, które jest, co trzy lata i Gazprom nie chciał się zgodzić na żadne kompromisowe rozwiązanie – podkreśla poseł Piotr Naimski.

Według Miedwiediewa – cena gazu dla Ukrainy w III i IV kwartale może być niższa, bo trwają rozmowy na temat przyznania jej rabatu również w II połowie bieżącego roku.

Wcześniej, minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że jego rząd rozważa udzielenie Kijowowi rabatu przez obniżenie cła wywozowego nie tylko w III kwartale, ale również do końca roku.

RIRM

drukuj